Mój ojciec ma Alzheimera

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2013 08:45
W Dwójkowym cyklu "To się czyta" usłyszymy w tym tygodniu fragmenty wzruszającej powieści Arno Geigera "Stary król na wygnaniu".
Fragment okładki książki Arno Geigera Stary król na wygnaniu, wyd. Świat Książki
Fragment okładki książki Arno Geigera "Stary król na wygnaniu", wyd. Świat KsiążkiFoto: mat. prasowe

Jest to opowieść o relacji ojciec-syn w chwilach najważniejszych. Pogodna, pełna witalności i często wesoła historia o życiu, które być może niewiele się różni od tego, jakie wszyscy na co dzień prowadzimy. Podobno ten, kto umie czekać, może zostać królem…
"Stary król na wygnaniu" to do głębi poruszająca opowieść o człowieku, którego żywotność i mądrość nie zniknęły wraz ze starością i chorobą Alzheimera. Syn, dzięki opiece nad ojcem, na nowo odkrywa to, co w życiu ważne. Wspomina własne dzieciństwo i młodość spędzone w rodzinnym domu na wzgórzu. Ponownie zawiera przyjaźń z ojcem, towarzysząc mu w chorobie i próbując zrozumieć jego często oryginalne wypowiedzi. Odkrywa przy tym, że senior nadal wszystko ma: wdzięk, pewność siebie i poczucie humoru oraz że człowiek zawsze pozostanie człowiekiem: ze swoją przeszłością, indywidualnością i godnością.

Czyta Redbad Klijnstra.
Audycję przygotowała Elżbieta Łukomska.
28 stycznia (poniedziałek) - 1 lutego (piątek), godz. 9.30

Posłuchaj dyskusji o chorobie Alzheimera wokół książki Arne Geigera

***
Arno Geiger (ur.1968) - pisarz austriacki, autor m.in. "U nas wszystko dobrze" i "Alles über Sally". Otrzymał nagrodę Friedricha Hölderlina (2005), Główną Nagrodę Związku Wydawców i Księgarzy Niemieckich (Deutscher Buchpreis, 2005) oraz nagrodę Johann-Peter-Hebel-Preis (2008). Mieszka w Wiedniu i Wolfurcie.

Czytaj także

Zapiski z nadzwyczajnych podróży

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2012 08:34
"Hotel nomadów" Ceesa Nootebooma – frapujące szkice z różnych stron świata "filozofa wśród podróżników” – czyta Adam Bauman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzienniki ostatnie Zygmunta Mycielskiego

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2012 18:00
Fascynująca lektura zapisków kompozytora, muzykologa i publicysty, jednej z najważniejszych postaci polskiego życia muzycznego po II wojnie światowej. Czyta Mariusz Benoit.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak opisać dźwięk Syberii

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2012 18:00
Gugara - tym słowem mieszkańcy Syberii określają dźwięk dzwonków, wieszanych na uprzęży reniferów. Zarazem to tytuł reportażu Andrzeja Dybczaka, wyróżnionego nagrodą literacką Fundacji Kościelskich.
rozwiń zwiń