Posłuchaj nowego "Don Kichota"!

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2015 15:15
Arcydzieło Miguela de Cervantesa w przekładzie Wojciecha Charchalisa czytał w Dwójce Wiktor Zborowski.
Audio
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 1. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 2. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 3. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 4. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 5. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 6. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 7. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 8. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 9. (To się czyta/Dwójka)
 • Miguel de Cervantes "Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy", czyta Wiktor Zborowski - cz. 10. (To się czyta/Dwójka)
Tłumaczenie Don Kichota dokonane przez Wojciecha Charchalisa to pierwsze polskie krytyczne wydanie od 1955 roku i przekładu Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych. Na zdj. fragm. obrazu ze zbiorów Biblioteca de la Facultad de Derecho y Ciencias del Trabajo Universidad de Sevilla
Tłumaczenie "Don Kichota" dokonane przez Wojciecha Charchalisa to pierwsze polskie krytyczne wydanie od 1955 roku i przekładu Anny Ludwiki i Zygmunta Czernych. Na zdj. fragm. obrazu ze zbiorów Biblioteca de la Facultad de Derecho y Ciencias del Trabajo Universidad de SevillaFoto: Wikipedia/domena publiczna

"Przemyślny szlachcic Don Kichote z Manczy" – opublikowane na początku XVII wieku dzieło hiszpańskiego pisarza – należy do pierwszych, a jednocześnie najważniejszych europejskich powieści nowożytnych. Z jednej strony to pełna fantastycznych przygód, komiczna (wszak autor parodiuje rycerskie romanse) historia o ubogim szlachcicu, który naczytawszy się opowieści o wielkich bohaterach i ich heroicznych czynach, postanawia zostać błędnym rycerzem. Rosynant, nieodłączny Sancho Pansa, no i daleka, piękna Dulcynea – Rycerz o Smętnym Obliczu w pełnym, choć skromnym nieco rynsztunku wyrusza w świat, by bronić honoru wdów, dziewic i sierot, by walczyć ze złem i zbierać dowody swojego męstwa. Świat, jak się okazuje, nie potrzebuje jednak takich obrońców, kontrast między wyobrażeniem a rzeczywistością wywołuje śmiech, ale i gorzką refleksję.

"Don Kichot" to książka dla ludzi po czterdziestce. Posłuchaj rozmowy z autorem najnowszego tłumaczenia arcydzieła Cervantesa Wojciechem Charchalisem>>>

Wielka powieść Cervantesa jest bowiem również przejmującą historią o człowieku, który tęskni za dawno umarłymi ideałami, za wartościami, o których świat zapomniał. I choć donkiszoteria nie jest (najprawdopodobniej) postawą godną polecenia, uosabiający ją bohater wywołuje naszą sympatię. Jego tęsknota za piękniejszym światem wydaje się być uczuciem ponadczasowym.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowanie: Anna Lisiecka

Czytał: Wiktor Zborowski

Data emisji: 13-24.04.2015

Godzina emisji: 9.45

jp/mc/mm

reklama

Czytaj także

Dzienniki Hansa Christiana Andersena

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2015 16:00
Polskie wydanie "Dzienników" to wybór dokonany z dziesięciotomowej duńskiej edycji. Ich fragmenty czyta Jacek Poniedziałek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Przemyślny ból". Posłuchaj historii lekarza bez serca

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 16:00
Kto potrzebny jest światu bardziej – dobry, ale zwyczajny człowiek, czy geniusz bez serca? Fragmenty nagradzanej powieści Andrew Millera czytał w Dwójce Paweł Domagała.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Podróż przez życie Bunina. Czyta Mariusz Benoit

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 18:50
Posłuchaj szczególnej opowieści biograficznej o słynnym rosyjskim pisarzu: "W lodach Prowansji - Bunin na wygnaniu" Renaty Lis.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Englert czyta "Dziennik" Szczepańskiego

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2015 16:00
Zapiski Jana Józefa Szczepańskiego to panorama epoki i autoportret niezależnej duszy człowieka, który żarliwie broni swoich racji.
rozwiń zwiń