"Oraz wygnani zostali". Historia zapomnianego hrabiego

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2020 11:45
W cyklu "To się czyta" przedstawiliśmy fragmenty najnowszej książki Wacława Holewińskiego "Oraz wygnani zostali" opowiadającej o życiu ekscentrycznego szlachcica, hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego. Czyta Grzegorz Małecki.
Audio
  • Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 1 (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 2 (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 3 (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 4. (To się czyta/Dwójka)
  • Wacław Holewiński "Oraz wygnani zostali", czyta Grzegorz Małecki – fragm. 5. (To się czyta/Dwójka)
Grzegorz Małecki czyta fragmenty książki Oraz wygnani zostali Wacława Holewińskiego
Grzegorz Małecki czyta fragmenty książki "Oraz wygnani zostali" Wacława HolewińskiegoFoto: Piorun Piotr/PR2

"Oraz wygnani zostali" to nielinearna i pasjonująca opowieść o życiu hrabiego Ignacego Karola Korwin-Milewskiego: polskiego szlachcica, ekscentryka, niespełnionego malarza, prawnika, kolekcjonera obrazów, marszanda, sybaryty, właściciela wyspy położonej na Adriatyku, a przede wszystkim – postaci niezwykle ważnej dla polskiej kultury, lecz przy tym całkowicie zapomnianej.

W swojej powieści Wacław Holewiński przytacza najważniejsze wydarzenia z życia Korwin-Milewskiego. Opowiada o jego konfliktach z żoną i z kochankami, o jego bliskich relacjach z najważniejszymi polskimi i europejskimi artystami, o jego dzieciństwie, dorastaniu, a także o niezwykłym zmyśle, który pozwolił mu zgromadzić jedną z największych i najcenniejszych kolekcji malarstwa na świecie.

Wacław Holewiński zabiera czytelników w podróż po Litwie, Polsce, Niemczech, Włoszech; odmalowuje wieloetniczną i wielokulturową Europę przełomu XIX i XX wieku. Z uwagą przypatruje się swojemu bohaterowi, by w efekcie stworzyć portret człowieka, dzięki któremu możemy dziś oglądać dzieła tak wybitnych twórców, jak Józef Chełmoński, Aleksander Gierymski czy Jan Matejko.

***

Tytuł audycji: To się czyta

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 16-20.03.2020

Godzina emisji: 11.00

mat. prom./am

Czytaj także

Krzysztof Bielecki: to jest książka pisana z pamięci

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2019 11:42
- Ta książka nie chce być jednym gatunkiem. Ani nie chciałaby być kryminałem, ani też książką tylko o miłości. Nie chciałaby być też nostalgiczną historią z dawnych lat - opowiadał gość audycji, Krzysztof Bielecki o swojej nowej książce "Nóż".
rozwiń zwiń