REKLAMA

Alan Hovhaness i jego "Spirit murmur"

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2016 15:00
Zapraszamy na drugie spotkanie z muzyką amerykańskiego outsidera. Tym razem przypomnieliśmy pewien oryginalny pomysł artysty.
Audio
  • Alan Hovhaness i jego "Spirit murmur" (Nokturn/Dwójka)
Położony w USA wulkan Mount St. Helens zainspirował Hovhanessa do napisania 50. Symfonii op. 360. Na zdjęciu erupcja wulkanu w 1980 r.
Położony w USA wulkan Mount St. Helens zainspirował Hovhanessa do napisania 50. Symfonii op. 360. Na zdjęciu erupcja wulkanu w 1980 r.Foto: flickr/domena publiczna

Chodzi o autorską koncepcję aleatoryzmu kontrolowanego, którą określał on mianem "Spirit murmur". Po raz pierwszy zastosował ją w koncercie na fortepian i smyczki "Lousadzak" z roku 1944, wyprzedzając w ten sposób Witolda Lutosławskiego i jego "Gry weneckie" o 17 lat.

W roku 1944, gdy pracowałem nad kompozycją "Lousadzak", mój przyjaciel Hermon di Giovanno opisał mi swoją wizję. Usłyszał w niej pewne dźwięki, których nie był w stanie opisać. Kiedyś próbował swych sił jako tenor, ale nie był muzykiem, więc opis tych dziwnych brzmień sprawiał mu trudność. Porównał je do szemrania.

Słuchając tego opisu starałem się wyobrazić te dźwięki. Zacząłem zastanawiać się jak spisać je na papier nutowy. Wtedy stworzyłem swego rodzaju aleatoryczną notację muzyczną, którą nazwałem "Spirit Murmur".

Słuchaliśmy również fragmentów rozmowy z Alanem Hovhanessem, którą w latach 80. przeprowadził z nim Richard Howard.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 15.03.2015

Godzina emisji: 00.00

mc/mm

Czytaj także

Alan Hovhaness. Zapomniany mistyk

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 14:00
Pierwsze z cyklu spotkań z muzyką amerykańskiego kompozytora ormiańskiego pochodzenia - Alana Hovhanessa.
rozwiń zwiń