Alan Hovhaness. Zapomniany mistyk

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2016 14:00
Pierwsze z cyklu spotkań z muzyką amerykańskiego kompozytora ormiańskiego pochodzenia - Alana Hovhanessa.
Audio
  • Wieczór z muzyką Alana Hovhanessa (Nokturn/Dwójka)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Marcin Wichary/Eugene Chan/Kary Kary/starmanseries/flickr/CC

Alan Hovhaness (1911-2000) zapisał się w historii muzyki amerykańskiej jako jeden z największych mistyków oraz przeciwników "pseudointelektualnej muzyki awangardystów". Pod koniec lat 50. odbył podróż do Indii, gdzie studiował muzykę karnatycką. Nauczył się również grać na sitarze. Kilka lat później wyruszył w podróż do Japonii, Korei Południowej i na Hawaje, gdzie poznawał muzykę tradycyjną tych obszarów.

Niektórzy uważają, że Alan Hovhaness jest twórcą techniki zwanej aleatoryzmem kontrolowanym (sam swój wynalazek określał mianem: "spirit murmur"). Po raz pierwszy zastosował ją w koncercie na fortepian i smyczki "Lousadzak" z roku 1944, wyprzedzając w ten sposób Witolda Lutosławskiego o 17 lat.

Kompozytor był również tytanem pracy. Jego ostatnia kompozycja nosi numer opusowy 434 (podobno Hovhaness stworzył znacznie więcej utworów, ale większość z nich nie została wydana lub została zniszczona przez kompozytora). Pośród wydanych dzieł w jego dorobku znalazło się 67 symfonii. Tytuły kilku z nich pochodzą od nazw słynnych gór takich jak: Nanga Parbat, Mount St. Helens i Ararat.

W Nokturnie słuchaliśmy m.in. VII Symfonii op. 178 "Nanga Parbat" oraz kompozycji pt. "Shambala" op. 228 – jednego z niewielu przykładów koncertu na sitar, skrzypce i orkiestrę.

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 7.03.2015

Godzina emisji: 23.35

mc/mm

Czytaj także

Wczesne zabawy Krzysztofa Pendereckiego

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2016 23:34
Nurkowanie w archiwach polskiej awangardy przynosi kolejne perełki. Niezawodny Bôłt Records właśnie wydał serię takich "nowości".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współczesna chińska awangarda muzyczna

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2016 11:31
W "Nokturnie" zajrzeliśmy do chińskich filharmonii i przedstawiliśmy najważniejszych kompozytorów współczesnych, takich jak Zhou Long, Chen Yi i Tan Dun
rozwiń zwiń
Czytaj także

Koreańscy szamani leczą jazzowych perkusistów

Ostatnia aktualizacja: 18.02.2016 22:30
– Pewien koreański flecista powiedział mi: "powinieneś pojechać do Korei i spotkać się z moim kolegą z wojska. On cię naprawi" – mówił Simon Barker o kryzysowym okresie swojego życia.
rozwiń zwiń