Kande i Tarawangsawelas. Słuchamy utworów z Indonezji

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2017 14:00
W poniedziałek nie postawiliśmy kropki, a jedynie przecinek. W "Nokturnie" czekał nas dalszy ciąg przeglądu zbliżających się występów artystów z Indonezji w Europie.
Audio
  • Kande i Tarawangsawelas. Słuchamy utworów z Indonezji (Nokturn/Dwójka)
Rafly frontman zespołu Kande, który wystąpi w Warszawie na Festiwalu Radio Azja
Rafly frontman zespołu Kande, który wystąpi w Warszawie na Festiwalu Radio AzjaFoto: materiały prasowe

W planach audycji znalazł się m.in.: zespół Kande z prowincji Aceh, duet Tarawangsawelas redefiniujący na nowo sundajską tradycję muzyczną, formacja Uwalmassa i ich gamelanowe struktury elektroniczne oraz Karinding Attack - metalowy zespół, którego muzycy porzucili gitary na rzecz instrumentów tradycyjnych.

Nie ma wątpliwości, że muzyczna jesień należeć będzie do Indonezji. Liczący ponad 17 tysięcy wysp i ćwierć miliarda mieszkańców archipelag jest bohaterem tegorocznego Festiwalu Europalia, który właśnie się rozpoczął. Jeden z pierwszych projektów realizowanych w ramach Europaliów mogliśmy usłyszeć w sobotę w Krakowie na Festiwalu Unsound. Swoją wersję muzyki Moondoga zaprezentował Gamelan Kyai Fatahillah kierowany przez Iwana Gunawana oraz muzyczny spadkobierca "Wikinga z szóstej Alei" - Stefan Lakatos. Retransmisja całego koncertu już wkrótce na naszej antenie. W audycji mieliśmy mały przedsmak, czyli krótki fragment występu i wycinek rozmowy z Iwanem Gunawanem i Stefanem Lakatosem oraz dwa (opublikowane tylko w Indonezji) nagrania grupy Kyai Fatahillah.

To nie wszystko! W grudniu przybędą do Polski kolejni artyści zaproszenie przez Europalia – oraz podbijający świat duet z Yogyakarty – Senyawa. Obie formacje pojawią się na Festiwalu Radio Azja w Warszawie.

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Godzina emisji: 23.05

Data emisji: 18.10.2017

mz/kd

Czytaj także

Balijskie reperkusje i powrót "Akiry"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 23:00
W "Nokturnie" przedstawiliśmy balijskie inspiracje w twórczości japońskiego zespołu Geinoh Yamashirogumi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska myśl elektroniczna

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2017 12:00
Audycję "Nokturn" wypełniły polskie nagrania elektroniczne z wydanych ostatnio albumów - od duetu Mirt & Ter, przez Radosława Kurzeję, aż po Mike'a Majkowskiego.
rozwiń zwiń