Balijskie reperkusje i powrót "Akiry"

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 23:00
W "Nokturnie" przedstawiliśmy balijskie inspiracje w twórczości japońskiego zespołu Geinoh Yamashirogumi.
Audio
  • Balijskie reperkusje i powrót "Akiry" (Nokturn/Dwójka)
Fragment okładki płyty Akira Symphonic Suite
Fragment okładki płyty "Akira Symphonic Suite"Foto: Materiały prasowe wytwórni Milan

Przed kilkoma dniami po ponad 25 latach oczekiwania ponownie ukazała się na winylu muzyka z kultowego anime "Akira". Z tej okazji przypomnimy kilka innych, zapomnianych nagrań zespołu Geinoh Yamashirogumi w kontekście balijskiego gamelanu i tańca Kecak. Nie zabraknie też innych nowości (posłuchamy m.in. wznowionego ostatnio albumu Midori Takady i Masahiko Sato "Lunar Cruise") oraz wspomnień z zakończonego w niedzielę festiwalu Sacrum Profanum.

Czterdzieści lat temu Tsutomu Ohashi – japoński neurobiolog i kompozytor posługujący się pseudonimem Shoji Yamashiro – założył ponad 100-osobową grupę muzyczną Geinoh Yamashirogumi. Początkowo zespół wykonywał muzykę ludową z różnych zakątków świata: od Bułgarii, przez Afrykę po indonezyjską wyspę Bali. Z czasem do chóru i instrumentów tradycyjnych dołączyły syntezatory. Pod koniec lat osiemdziesiątych ta oryginalna mieszanka brzmienia elektronicznego i muzyki różnych kultur zwróciła uwagę Katsuhiro Otomo – jednego z najsłynniejszych autorów mangi i anime. Tak narodził się soundtrack do słynnego "Akiry".

***

Tytuł audycji: Nokturn 

Prowadzi: Krzysztof Dziuba 

Godzina emisji: 23.05

Data emisji: 2.10.2017

Nokturn na fb: facebook.com/NokturnDwojka

bch

Czytaj także

Max Richter. Śpiący kompozytor rzeźbi w Vivaldim

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2017 16:00
– Sen to zajęcie, z którym radzę sobie najlepiej. To moja ulubiona forma spędzania czasu obok muzyki – mówił Max Richter, jeden z najpopularniejszych twórców muzyki współczesnej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Buszujemy w płytach Japan Blues

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2017 14:00
W "Nokturnie" kontynowaliśmy wątek płytowego zbieractwa. Tym razem obraliśmy kurs na Japonię! Głównym bohaterem audycji był Howard Williams (aka Japan Blues) - brytyjski DJ i kolekcjoner płyt.
rozwiń zwiń