Azjatyckie hołdy dla Debussy’ego

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2018 10:45
Z okazji 100. rocznicy śmierci Claude’a Debussy’ego w "Nokturnie" zaprezentowaliśmy przegląd ważnych współczesnych i XX-wiecznych utworów twórców z Japonii i Indonezji inspirowanych muzyką francuskiego kompozytora.
Audio
  • Przegląd współczesnych i XX-wiecznych utworów twórców z Japonii i Indonezji inspirowanych muzyką Claude’a Debussy’ego (Nokturn/Dwójka)
Wielka fala u wybrzeża Kanagawy Hokusaia (fragm.)
"Wielka fala u wybrzeża Kanagawy" Hokusaia (fragm.)Foto: Shutterstock/spatuletail

Birma1200.jpg
Birmańskie fortepiany i awangarda z Kambodży

Prześledziliśmy historię odwzajemnionej fascynacji Debussy’ego muzyką Dalekiego Wschodu. Migotliwe dźwięki gamelanu, które francuski twórca usłyszał na wystawie światowej w Paryżu, pozostawiły długotrwałe piętno na jego muzyce. Struktura i narracja wywiedzione z muzyki jawajskiej dają się usłyszeć w wielu jego kompozycjach, np. w cyklach Images czy Estampes.

Kilkadziesiąt lat po śmierci Debussy’ego to z kolei twórcy z Azji odnaleźli we francuskim kompozytorze źródło własnych fascynacji... Podkreślali to m.in. Toru Takemitsu, Ryuichi Sakamoto i Slamet Abdul Sjukur – twórcy, których muzyczne hołdy dla Debussy’ego rówmnież zabrzmiały w audycji.

Pojawiło się też kilka fonograficznych rarytasów, wśród nich – muzyka fortepianowa Debussy’ego w nagraniu indonezyjskiego pianisty Anandy Sukarlana.

Strona audycji na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

***

Tytuł audycji: Nokturn

Przygotował: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 26.03.2018

Godzina emisji: 23.30

jp/mko/pg

Czytaj także

Nowa muzyka z Chin na przywitanie Roku Psa

Ostatnia aktualizacja: 20.02.2018 09:51
Dziś w "Nokturnie" chińsko-noworocznym słuchaliśmy miksu nowej muzyki z Państwa Środka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Powrót japońskich winyli!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:58
Zapraszamy na przegląd reedycji kultowych japońskich płyt, które w ostatnich miesiącach (a nawet dniach) ukazały się na europejskim rynku.
rozwiń zwiń