Powrót japońskich winyli!

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2018 10:58
Zapraszamy na przegląd reedycji kultowych japońskich płyt, które w ostatnich miesiącach (a nawet dniach) ukazały się na europejskim rynku.
Audio
  • Przegląd reedycji kultowych japońskich płyt, które ukazały się ostatnio na europejskim rynku (Nokturn/Dwójka)
Okładki płyt, których posłuchamy w audycji Nokturn
Okładki płyt, których posłuchamy w audycji "Nokturn"Foto: Krzysztof Dziuba/PR2

Takada do Nokturnu 1200.jpg
Midori Takada po drugiej stronie lustra

Wytwórnie takie jak Palto Flats, WRWTFWW, czy Lag Records inwestują ostatnio sporo w prawa do wznowień legendarnych japońskich albumów, które ukazywały się w latach 80. Wiele z nich nigdy nie pojawiło się w Europie, a ceny oryginalnych japońskich tłoczeń w internecie są zaporowe. Do niedawna nieosiągalne dla przeciętnego słuchacza były takie albumy jak: "Kakashi" Yasuaki'ego Shimizu, "Orient" Hiroshi'ego Sato, czy (słuchany już w "Nokturnie") "Through the Looking Glass" Midori Takady (która notabene udzieliła nam wywiadu).

Ostatnie miesiące rozpieszczają stęsknionych słuchaczy. Co najmniej kilkanaście kultowych japońskich płyt wznowiono na zachodzie. Przegląd nowych-starych nagrań rozpoczęliśmy od muzyki jednej z gwiazd nadchodzącego OFF Festivalu w Katowicach – Yasuaki'ego Shimizu. Przewędrowaliśmy też przez syntezatorowe brzmienia z winylowych płyt: "Neo-Plant" (na której pojawił się m.in. Ryuchi Sakamoto) i "Solid State Survivor" formacji Yellow Magic Orchestra. Pojawił się też ambient w wydaniu Hiroshi'ego Yoshimury oraz kącik anime – a w nim absolutna nowość – winylowa płyta, która dotarła do nas właśnie z wytwórni Lag Records – "Kissho Tennyo" z muzyką Joe Hisaishi'ego. To wszystko i sporo więcej czeka w nagraniu audycji!

Nokturn na facebooku: www.facebook.com/NokturnDwojka

***

Tytuł audycji: Nokturn

Prowadzi: Krzysztof Dziuba

Data emisji: 5.03.2018

Godzina emisji: 23.05

bch/pg

Czytaj także

Spotkanie z bohaterami cyklu "Radio Azja"

Ostatnia aktualizacja: 19.12.2016 12:35
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z muzykami, którzy znaleźli się w programie tegorocznego "Radia Azja": Midori Takadą, Rasmee Wayraną i Jeong Cha-Sikiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Midori Takada po drugiej stronie lustra

Ostatnia aktualizacja: 11.04.2017 15:00
W "Nokturnie" powróciliśmy do rozmowy z japońską kompozytorką i perkusistką - w związku ze wznowieniem albumu "Through the Looking Glass" z 1983 r.
rozwiń zwiń