Ukryty Haendel. Barok Alana Curtisa

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2015 16:48
Kto pierwszy w XX w. zrekonstruował dawną orkiestrę Haendla? W "Kanonie Dwójki" słuchamy m.in. nagrań pod batutą Alana Curtisa.
W tym tygodniu muzycznym Dwójkowym przedpołudniom patronuje hasło Haendel Alana Curtisa. Na zdj. fragm. portretu Georga Friedricha Haendla autorstwa Jamesa Thornhilla
W tym tygodniu muzycznym Dwójkowym przedpołudniom patronuje hasło "Haendel Alana Curtisa". Na zdj. fragm. portretu Georga Friedricha Haendla autorstwa Jamesa ThornhillaFoto: Wikipedia/domena publiczna

Amerykanin Alan Curtis, niezwykły artysta, który pokochał  klawesyn i muzykę dawną, po ukończeniu studiów w Illinois (1960 r.) wybrał się do Europy, by uczyć się dalej w Amsterdamie u Gustava Leonhardta, a później założyć tu własny zespół Il Complesso Barocco.

Mimo że nadużywane dziś określenia "legenda" czy "ikona" wykonawstwa muzyki baroku są w jego wypadku jak najbardziej właściwe, Alan Curtis wystąpił w Polsce po raz pierwszy niespełna rok przed swoimi 80. urodzinami! Dlaczego tak się stało, nikt chyba nie wie, niewątpliwie jednak nadrabiamy zaległości. Po spóźnionym "debiucie" w naszym kraju (Festiwal Actus Humanus, Gdańsk, grudzień 2013 r.) Curtis wystąpił w kolejnym roku w Krakowie (Festiwal Opera Rara, luty 2014 r.) i teraz wreszcie czekamy na koncert w Warszawie (16 maja w Filharmonii Narodowej artysta przedstawi program "Hidden Haendel").

Czekając na to wydarzenie, proponujemy w "Kanonie Dwójki" (od godz. 11.15) jego nagrania pod szyldem "Haendel Alana Curtisa".

Tydzień po koncercie Curtisa i Il Complesso Barocco (24 maja) przyjedzie do Warszawy Simon Standage i wystąpi w Wilanowie w ramach serii koncertów zapowiadających tegoroczną  Międzynarodową Letnią Akademię Muzyki Dawnej, na której uczy i koncertuje niemal od początku istnienia imprezy. To właśnie w Wilanowie przed laty (2001 r.) miał miejsce jedyny w Polsce koncert słynnego The Salomon Quartet założonego przez Simona Standage’a w 1982 r. To jeden z najstarszych i najważniejszych kwartetów grających repertuar klasyczny na dawnych instrumentach.

W Dwójce przypomnimy dawne nagrania zespołu, w większości z lat 90. Oprócz słynnych interpretacji kwartetów Haydna, którymi The Salomon Quartet zachwycił swego czasu świat, zespół nagrywał także repertuar mniej znany, m.in. szwedzkie kwartety klasyczn czy kompozycje Adalberta Gyrowetza, których posłuchamy od godz. 10.00.

***

Na pasmo "Kanon Dwójki" zaprasza od poniedziałku do piątku (4-8.05) w godz. 9.00-12.00. Magdalena Łoś-Komarnicka.

mc/jp

Czytaj także

Alan Curtis: przygodę z Vivaldim zawdzięczam pewnej aktorce

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2013 14:04
- Vivaldi ma w swoim dorobku bardzo wiele znakomitej muzyki, trzeba jednak wiedzieć, co z czym połączyć, żeby miało to sens. Mam nadzieję, że nam się to udało - mówił w Dwójce Alan Curtis, bohater finałowego koncertu festiwalu Actus Humanus.
rozwiń zwiń