Jan Englert czyta teksty Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2017 09:00
W tym roku świat teatru w Polsce obchodzi stulecie urodzin Erwina Axera. W "Kanonie Dwójki" posłuchamy fragmentów jego felietonów, esejów i opowiadań.
Jan Englert w studiu Polskiego Radia
Jan Englert w studiu Polskiego Radia Foto: Grzegorz Śledź/PR2

axer1200.jpg
Portrecista i reżyser życia. Oblicza Erwina Axera

Jeden z najwybitniejszych w dziejach naszego teatru reżyserów przez wiele lat publikował swoje felietony, eseje i opowiadania w różnych czasopismach teatralnych. Od 1984 roku nakładem PIW-u zaczęły się one ukazywać w tomach zatytułowanych "Ćwiczenia pamięci". Kolejnego wyboru dla wydawnictwa Iskry dokonał wraz z autorem Marek Zagańczyk. Tak powstał tom "Z pamięci". Wydawnictwo zapowiadało:

"Felietony i eseje zebrane przez autora w tym tomie układają się w kartki z pamiętnika, tworzą autobiograficzną opowieść o sobie w zmieniającym się świecie oraz o postaciach ciekawych i ważnych dla sztuki, z którymi dane mu było pracować. Mowa w tej książce choćby o Brechcie, Dürrenmatcie, Fijewskim, Frischu, Kreczmarze, Łomnickim, Mikołajskiej, Rudzkim, Schillerze, Stempowskim, Swinarskim, Towstonogowie... Mowa o rodzinie i bliskich. Jest tu również miejsce na to, co dla reżysera najważniejsze - na zadumę nad twórczością sceniczną".

Niedawno w audycji "O wszystkim z kulturą" Marek Zagańczyk zapytany o prozę Axera powiedział, że czytając teksty reżysera ma wrażenie, jakby reżyserował on przedstawienie w umysłach czytelników: "pierwsze zdanie jest jak podniesienie kurtyny. Potem wchodzą aktory i grają jedną lub dwie sceny. Tyle ile trzeba. Nigdy za dużo".

Tomasz Fiałkowski nazwał pisarstwo Axera "powieścią w epizodach portretującą bohatera na rozległej scenie dwudziestowiecznego świata (…) Migawkowe zbliżenia nasuwają na myśl dzieła mistrzów fotografii".

***

Na lekturę w "Kanonie Dwójki" od poniedziałku do piątku (13-17.11) o godz. 12.10 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/bch

Zobacz więcej na temat: Erwin Axer Jan Englert
Czytaj także

Erwin Axer. "Chłopiec z przedwojennym sznytem"

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2017 15:27
- Erwin Axer to był facet z klasą, ktoś, kto dziś po ulicy rzadko już chodzi - człowiek renesansu, reżyser, pisarz, dyrektor teatru, wybitny humanista - mówił w Czwórce Michał Smolis, który razem z Pawłem Płoskim jest kuratorem wystawy "Erwin Axer. Stulecie urodzin. 1917–2017".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portrecista i reżyser życia. Oblicza Erwina Axera

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2017 18:30
- Myśmy podglądali i trochę małpowali jego niepowtarzalny styl. Erwin nosił taką skórzaną kurteczkę, dość sfatygowaną, ale za to jaki ona miała styl. To było nadzwyczajne tak, jak wszystko, co robił – mówiła w Dwójce aktorka Marta Lipińska.
rozwiń zwiń