Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 09:00
- Była wielką elegantką. Nie wyobrażam sobie, żeby jej potrzeby zaspokoiła jakakolwiek suknia z naszych czasów - o słynnej żonie Alfonsa d'Este z Ferrary, jej "czarnej" legendzie i sposobach sprawowania mecenatu nad artystami mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
Audio
  • Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby (W stronę sztuki/Dwójka)
portret Lukrecji Borgii, autor nieznany
portret Lukrecji Borgii, autor nieznanyFoto: Wikipedia/domena publiczna

- Wyssane z palca sensacje mówią o trucicielce i o monstrum w ludzkim ciele. To czarna legenda. To była normalna kobieta o zdrowej psychice, tyle że miała pecha być córką kardynała, który został papieżem - opowiadała w audycji  "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani.

Lukrecja Borgia była jedyną córką papieża Rodrigo Borgii, który w historii zapisał się jako postać wyjątkowo kochliwa (dziesięcioro dzieci) i lubująca w przepychu do tego stopnia, że uzyskał przydomek "papieża klejnotów". Dorastając w watykańskich luksusach Lukrecja wyrosła na damę poważaną i wpływową. - Była dobrą matką, spokojną żoną, opiekuńczą i hojną panią. Nie rzucała się w wir romansów. Kochała przepych, ale przy tym nie była chciwa - podkreślała dr Bożena Fabiani.

Jako księżna Ferrary dbała, by otaczały ją przedmioty najwyższej jakości, czego przykładem była jej zakładka do książek, na którą naszyto 90 pereł. Gustowała głównie w sztuce użytkowej, przedkładając malarstwo dekoracyjne nad artystów poruszających ambitniejsze tematy.

- Malarze interesowali Lukrecję Borgię głównie na gruncie mody. Nie przyszło mi wcześniej do głowy, że maczali oni palce w kształcie ówczesnych strojów, rozrysowując klejnoty na sukni swej pani, i że to według ich rysunku złotnik i hafciarka dokonywali cudów...

Więcej na temat niezwykłych kreacji Lukrecji i jej wpływu na renesansową modę - w nagraniu audycji z cyklu "W stronę sztuki".

bch/mc

Zobacz więcej na temat: SZTUKA Włochy
Czytaj także

Portrety Fransa Halsa

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2013 13:30
W audycji "W stronę sztuki" wysłuchaliśmy gawędy dr Bożeny Fabiani o holenderskim malarzu doby baroku - Fransie Halsie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekumeniczny święty Mikołaj

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 10:00
- Mikołaj jest rzadkim przykładem świętego czczonego we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Malują go zarówno ikonografowie prawosławni, jak rzymscy katolicy - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdyby nie ich fundusze, nie powstałyby arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 17:01
Zapraszamy na pierwszą gawędę dr Bożeny Fabiani z planowanego cyklu na temat włoskich mecenasów doby renesansu.
rozwiń zwiń