"Dama z gronostajem" i bezwzględny książę

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2014 12:00
W niedzielny poranek wysłuchaliśmy kolejnej gawędy dr Bożeny Fabiani o dziejach włoskiego malarstwa. Tym razem poznaliśmy historię i znaczenie słynnego arcydzieła Leonarda da Vinci.
Audio
  • Dr Bożena Fabiani opowiada o "Damie z gronostajem" Leonarda da Vinci (W stronę sztuki/Dwójka)
Leonardo da Vinci Dama z gronostajem (daw. Dama z łasiczką), ok. 1483-1490. Fragm. obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.
Leonardo da Vinci "Dama z gronostajem" (daw. "Dama z łasiczką"), ok. 1483-1490. Fragm. obrazu znajdującego się w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie.Foto: Wikipedia, domena publiczna

Bożena Fabiani opowiedziała o księciu Ludovico Sforzy i związanym z nim obrazie "Dama z gronostajem". 
Ludovico Sforza (książę Mediolanu w latach 1494-1499) był bezwzględnym i pragmatycznym władcą renesansowym, a zarazem wybitnym mecenasem sztuki. Za jego panowania mediolański dwór stał się najświetniejszy w Europie; pracowali dla niego Bramante i Leonardo da Vinci. Ten ostatni sportretował kochankę księcia – Cecylię Gallerani na obrazie "Dama z gronostajem"…
Audycję przygotowała Ewa Prządka.

/

Leonardo da Vinci "Dama z gronostajem" (daw. "Dama z łasiczką"), ok. 1483-1490. Obraz ze zbiorów Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Fot. Wikipedia/domena publiczna

Czytaj także

Malarski feminizm Elisabetty Sirani

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2013 20:02
- Elisabettę Sirani szczególnie frapowały historyczne postaci wielkich, bohaterskich kobiet - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani w jednej ze swych gawęd poświęconych włoskiej malarce epoki baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ekumeniczny święty Mikołaj

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2015 10:00
- Mikołaj jest rzadkim przykładem świętego czczonego we wszystkich Kościołach chrześcijańskich, zarówno Wschodu, jak i Zachodu. Malują go zarówno ikonografowie prawosławni, jak rzymscy katolicy - mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdyby nie ich fundusze, nie powstałyby arcydzieła

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2014 17:01
Zapraszamy na pierwszą gawędę dr Bożeny Fabiani z planowanego cyklu na temat włoskich mecenasów doby renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lukrecja Borgia - mecenaska malarzy garderoby

Ostatnia aktualizacja: 02.02.2014 09:00
- Była wielką elegantką. Nie wyobrażam sobie, żeby jej potrzeby zaspokoiła jakakolwiek suknia z naszych czasów - o słynnej żonie Alfonsa d'Este z Ferrary, jej "czarnej" legendzie i sposobach sprawowania mecenatu nad artystami mówiła w Dwójce dr Bożena Fabiani.
rozwiń zwiń