Medyceusze. Bankierzy zakochani w artystach

Ostatnia aktualizacja: 16.10.2016 15:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o renesansowej Florencji i roli mecenatu rodu Medyceuszy.
Audio
  • Medyceusze. Bankierzy zakochani w artystach (W stronę sztuki/Dwójka)
Giovanni di Bicci de Medici na tle założonej przez Medyceuszy Galerii Uffizi. Grafika według portretu autorstwa Zanobiego Strozziego lub artysty z pracowni Masaccia
Giovanni di Bicci de' Medici na tle założonej przez Medyceuszy Galerii Uffizi. Grafika według portretu autorstwa Zanobiego Strozziego lub artysty z pracowni MasacciaFoto: Sailko/Petar Milošević/wikimedia/CC BY-SA 3.0/4.0

Poznaliśmy m.in. losy Jana Medyceusza (Giovanniego di Bicci de' Medici), florenckiego handlarza i bankiera, którego działania dały początek finansowej i politycznej potędze rodu Medyceuszy.

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki 

Prowadzi: dr Bożena Fabiani 

Przygotowała: Ewa Prządka

Data emisji: 16.10.2016

Godzina emisji: 10.15

mc/mp

Czytaj także

Kolekcjonerzy i chomiki. Włoscy mecenasi sztuki

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2014 16:00
Jak wiadomo, każdy z artystów musiał sobie szukać opiekuna. Tylko nieliczni mieli to szczęście, że znajdowali uznanie już w warsztacie podczas nauki - jak np. Donatello - i od razu mieli zamówienia. Dr Bożena Fabiani podsumowała w Dwójce cykl audycji o włoskich mecenasach sztuki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dzięki tej kaplicy Michał Anioł spłacił dług

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2015 09:50
Nie były to należności pieniężne, lecz dług wdzięczności zaciągnięty u samego zarania kariery artystycznej. O Kaplicy Medyceuszów opowiadała dr Bożenia Fabiani.
rozwiń zwiń