Polskie Radio
Section05
finansowanie

Prawie połowa funduszy Private Equity z Europy Środkowej planuje nowe inwestycje. Zobacz nowe dane Deloitte

Indeks nastrojów sektora Private Equity dla regionu Europy Środkowej spadł poniżej poziomów sprzed pandemii. Obecnie wynosi 58 pkt i jest to jeden z najgorszych wyników w jego historii. Mimo to okazuje się, że prawie połowa ankietowanych funduszy planuje nowe inwestycje - poinformowało Deloitte, które wylicza ten indeks.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA konsultant Europa Środkowa inwestycje fundusze inwestycyjne finansowanie Giełda

Pomoc Ukrainie. Wicepremier Gliński w Lugano: liczą się czyny, a nie słowa

Wicepremier i minister kultury Piotr Gliński podczas wizyty w szwajcarskim Lugano mówił, że w kontekście wsparcia Ukrainy liczą się czyny, a nie słowa. Polityk reprezentował Polskę podczas międzynarodowej konferencji poświęconej odbudowie Ukrainy. Minister przyznał, że aby mówić o realnym wsparciu wschodniego sąsiada, potrzeba teraz szczególnie dostaw broni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni Piotr Gliński finansowanie inwestycje

"Zasady z Lugano". Europa przygotowuje się do odbudowy Ukrainy

Uczestnicy międzynarodowej konferencji w szwajcarskim Lugano, poświęconej odbudowie Ukrainy, na zakończenie spotkania nakreślili siedem zasad odbudowy tego kraju, który ucierpiał w wyniku rosyjskiej inwazji. Chodzi m.in. o koncentrację na reformach wewnętrznych, poszanowanie prawa, zrównoważony rozwój i demokratyczny udział społeczeństwa ukraińskiego.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ukraina wojna 2022 inwestycje finansowanie

Inwestycje KPO będą przejściowo finansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju

Inwestycje realizowane w ramach Krajowego Planu Odbudowy będą początkowo finansowane ze środków Polskiego Funduszu Rozwoju - zakłada projekt uchwały Rady Ministrów, który został we wtorek zamieszczony w wykazie prac legislacyjnych rządu. Projekt uchwały wprowadza też zmiany w tarczach antykryzysowych PFR.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Krajowy Program Odbudowy rząd finansowanie Unia Europejska

Banki muszą i chcą wspierać transformację energetyczną. Pekao: dostrzegamy potencjał OZE

Nawet 100 mld zł rocznie mogą wynieść, w perspektywie najbliższych lat, wydatki związane z zieloną transformacją, które pozwolą Polsce spełnić cele klimatyczne. - Tak kolosalne wyzwanie jest niemożliwe do podjęcia bez zaangażowania i determinacji całego sektora bankowego - powiedział Jerzy Kwieciński, wiceprezes Banku Pekao SA.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA davos 2022 Pekao energetyka finansowanie banki OZE Europejski Zielony Ład

Zwroty z tarcz antykryzysowych. Wiceprezes PFR: pierwsze pieniądze będą mogły zostać wypłacone już latem

- Latem Polski Fundusz Rozwoju może zacząć wypłacać pieniądze na projekty w ramach Krajowego Planu Odbudowy - powiedział wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju Bartosz Marczuk w wywiadzie dla "DGP". Dodał, że firmy już oddają lub oddadzą 40 proc. wypłaconego wsparcia z tarcz antykryzysowych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma tarcza antykryzysowa zwrot pieniędzy Krajowy Plan Odbudowy finansowanie

Będzie więcej pieniędzy na budowę dróg. Rząd reaguje na sytuację rynkową

Rada Ministrów planuje w II kwartale 2022 r. zwiększyć o 2,5 mld zł pulę środków w "Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023". Wynika to z faktu, że w ostatnim czasie zaobserwowano kilka negatywnych trendów związanych z odpływem obywateli Ukrainy z Polski, wzrostem cen oraz dłuższym czasem oczekiwania na dostawy.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi finansowanie GDDKiA ceny

Prezes Banku Światowego przyjeżdża do Polski. Tematem rozmów będzie wsparcie dla Ukrainy

W poniedziałek, 11 kwietnia, premier Mateusz Morawiecki spotka się z Davidem Malpassem, prezesem Grupy Banku Światowego. Głównym tematem rozmów będzie wsparcie Banku Światowego dla ogarniętej wojną Ukrainy oraz krajów przyjmujących ukraińskich uchodźców. Będzie to pierwsza od 2009 r. wizyta prezesa tej instytucji w Polsce.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank światowy Ukraina wojna 2022 pomoc finansowanie premier

Budowa S3 ze wsparciem Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Kolejny zastrzyk gotówki na inwestycje

Europejski Bank Inwestycyjny podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na finansowanie modernizacji trasy S3 łączącej Świnoujście ze Szczecinem. Kredyt w wysokości 250 mln euro zostanie przeznaczony na modernizację odcinka Świnoujście - Szczecin. Za realizację projektu będzie odpowiedzialna Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zarządzająca polską siecią dróg ekspresowych i autostrad.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura drogi BGK finansowanie GDDKiA

Zewnętrzne finansowanie to najważniejszy bodziec rozwojowy dla MŚP. Badanie: firmy korzystają też z pomocy rodziny

Ponad połowa małych i średnich firm uważa, że zewnętrzne finansowanie, takie jak leasing, faktoring czy kredyt to najważniejszy bodziec rozwojowy dla firm. Z badania "Impulsy i bariery finansowe w rozwoju MŚP" wynika, również, że na kolejnych miejscach wśród czynników wspierających rozwój firm uplasowały się: pomoc ze strony rodziny, przyjaciół i znajomych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA firma finansowanie finansowanie firm

Ponad połowa firm uzyskała wsparcie publiczne. EBI: pomimo trudnych okoliczności, widoczna jest poprawa nastrojów

Sześć na dziesięć firm (61 proc.) w Polsce otrzymało jakąś formę wsparcia finansowego w odpowiedzi na COVID-19. To nieco więcej niż średnia UE, wynosząca 56 proc. - wynika z raportu Europejskiego Banku Inwestycyjnego. Według analizy w 2021 roku przedsiębiorcy bardziej optymistycznie podchodzili do planowania i realizacji swoich działań.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA bank badania rynku firma finansowanie przedsiębiorstwo inwestycje tarcza antykryzysowa