X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rudolf II. Kiepski cesarz, świetny mecenas

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 12:00
Gdy jego państwo pogrążało się w chaosie, on zajmował się alchemią, tkactwem, malarstwem, snycerstwem i konstruowaniem zegarów. I wydawał mnóstwo pieniędzy na malarzy.
Audio
  • Rudolf II. Kiepski cesarz, świetny mecenas (W stronę sztuki/Dwójki)
Typowy dla twórczości Giuseppe Arcimboldo portret cesarza Rudolfa II
Typowy dla twórczości Giuseppe Arcimboldo portret cesarza Rudolfa IIFoto: wikimedia/domena publiczna

shutterstock_516796633.jpg
Mecenat Filipa II

Cesarz niemiecki Rudolf II (1552-1612), hojny mecenas i zapalony kolekcjoner, a także wielki oryginał, okres nastoletni spędził w Madrycie na hiszpańskim dworze swego wuja Filipa II, wielkiego miłośnika malarstwa i światłego kolekcjonera. I tam właśnie zapałał gorącym uczuciem do sztuki. A gdy w 1576 r. objął tron, szybko okazało się, że malarstwo interesuje go znacznie bardziej niż sprawy państwa.

– Kraj pogrążał się w chaosie, budżet topniał, bo Rudolf szastał pieniędzmi, utrzymując agentów sztuki we wszystkich większych miastach Europy. Malarzy miał całą gromadę. Byli wśród nich Niemcy, m.in. Hans von Aachen, byli Holendrzy, Flamandowie i Włosi. Cesarz otoczył opieką setki uzdolnionych ludzi – mówiła dr Bożena Fabiani.

Władca, który wiódł tak osobliwy żywot, na starość został niestety "szaleńcem i alkoholikiem", który zmienił swój dwór w "dom wariatów". Wielu malarzom z pewnością to nie przeszkadzało. Jednym z nich był włoski artysta Giuseppe Arcimboldo, który "idealnie się dostosował się do klimatu dworu Rudolfa"...

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 11.00

mc/bch

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

10 tys. falsyfikatów, czyli historia księcia fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 11:30
- Falsyfikaty to nic nowego, ale tutaj zdumiewa skala zjawiska. Jeden człowiek i 500 płócien, 10 tysięcy rysunków - opowiadała dr Bożena Fabiani o znanym XX-wiecznym fałszerzu dzieł sztuki Ericu Hebbornie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Światłocień i uroda życia na płótnach Antonia Corregio

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:00
W audycji "W stronę sztuki" wysłuchaliśmy dwóch opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu, rysowniku i twórcy fresków okresu dojrzałego renesansu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Małgorzata Austriacka. Opiekunka artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 14:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o mecenasach kultury - Filipie I i Małgorzacie z dynastii Habsburgów.
rozwiń zwiń