Polskie Radio
Section05
fałszerstwa

Minister cyfryzacji: nowe obowiązki nałożone na telekomy powstrzymają falę fałszywych SMS-ów i połączeń telefonicznych

-Nowa ustawa o zwalczaniu nadużyć w komunikacji elektronicznej, spowoduje zablokowanie procederu wysyłania fałszywych SMS-ów w skali całego kraju. To stanie się prawnym obowiązkiem operatorów telekomunikacyjnych. Takie przypadki nadużyć będą wykrywały zespoły ekspertów NASK i CERT Polska. Ale obywatele powinni im pomagać, przez przesyłanie do CERT Polska tego typu SMS-ów - powiedział Janusz Cieszyński, minister cyfryzacji w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA cyberprzestępczość cyfryzacja fałszerstwa internet

Fałszywe dokumenty, kilka tożsamości. Irakijczyk zatrzymany na lotnisku w Warszawie

Funkcjonariusze z Placówki SG Warszawa-Okęcie zatrzymali Irakijczyka, który podczas kontroli posłużył się skradzionym paszportem, wypełnionym przez nieuprawnioną osobę. Podczas kontroli wyszło na jaw, że mężczyzna posiada dwie tożsamości, na podstawie których zostały mu wydane trzy wizy oraz polska karta pobytu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna imigranci w Europie fałszerstwa Irak

Podejrzane SMS-y z fałszywymi linkami. CERT Polska zachęca do zgłaszania incydentów

CERT Polska, czyli zespół reagowania na incydenty zagrażające bezpieczeństwu w polskiej sieci, zachęca do zgłaszania podejrzanych SMS-ów z linkami. Chodzi o wiadomości, w których oszuści podszywają się na przykład pod firmy kurierskie, banki lub sprzedawców energii elektrycznej.
Zobacz więcej na temat:  cert fałszerstwa fałszywe wiadomości fałszywe SMS POLSKA cyberprzestępczość GOSPODARKA

Sprawdzamy motoryzacyjne mity! Ile jest w nich prawdy?

Przyzwyczajenia, spekulacje, a czasami po prostu bezmyślne przekazywanie głupich opowieści. W świecie motoryzacji funkcjonują mity, które nie mają wiele wspólnego z prawdą. Sprawdzamy te najpopularniejsze! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 poradnik mitologia fałszerstwa lata 90 warsztat naprawa samochodu

Deepfake: jakie zagrożenia niesie manipulacja obrazem?

Deepfake to w uproszczeniu technika obróbki obrazu przy użyciu komputerowych systemów uczących się. W ten sposób uzyskuje się łudząco realistyczne obrazy bądź filmy, w których np. następuje niemożliwa do wykrycia przez widza zamiana twarzy aktorów. W ten sposób można właściwie dowolną osobę "obsadzić" np. w kompromitującym filmie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo deepfake fałszerstwa społeczeństwo informacyjne Mateusz Drozda Trójka

Niemcy walczą z fałszerstwami certyfikatów covidowych. Wykryto tysiące przypadków

Niemiecka policja wykryła dotychczas ponad 11 tys. przypadków sfałszowanych paszportów szczepień przeciw COVID-19 - informuje "Tageszeitung", powołując się na dane z Państwowych Urzędów Kryminalnych (LKA) wszystkich krajów związkowych. Jak zaznacza dziennik, liczba tego typu oszustw zauważalnie wzrosła od listopada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa COVID-19 koronawirus certyfikat Niemcy szczepienia szczepionka policja fałszerstwa

Paszport covidowy na Hitlera czy Myszkę Miki? Internauci wystawiają działające fałszywki

Na forach internetowych zaczynają pojawiać się fałszywe tzw. paszporty covidowe wystawione na dowolne dane. Do tej pory wygenerowano certyfikaty wystawione m.in. na Adolfa Hitlera, Myszki Miki i Sponge Boba. Portal niebezpiecznik.pl podjął próbę wyjaśnienia, w jaki sposób powstają te "lewe" zaświadczenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA internet oszustwo fałszerstwa cyberprzestępczość pandemia COVID-19 koronawirus społeczeństwo szczepienia szczepionka

Na Dalekim Wschodzie Rosji zamknięto lokale wyborcze. Głosowało ok. 40 proc. uprawnionych

W Rosji dobiegają końca wybory przedstawicieli władz federalnego i regionalnego szczebla. Na rosyjskim Dalekim Wschodzie, zgodnie z obowiązującym tam czasem zamknięto już lokale wyborcze. Głosowanie najpóźniej zakończy się w obwodzie kaliningradzkim o 21.00 według czasu lokalnego. Wtedy w Polsce będzie 20.00.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wybory wybory w Rosji fałszerstwa Donbas komisja wyborcza