Polskie Radio
Section05
fałszerstwa

Deepfake: jakie zagrożenia niesie manipulacja obrazem?

Deepfake to w uproszczeniu technika obróbki obrazu przy użyciu komputerowych systemów uczących się. W ten sposób uzyskuje się łudząco realistyczne obrazy bądź filmy, w których np. następuje niemożliwa do wykrycia przez widza zamiana twarzy aktorów. W ten sposób można właściwie dowolną osobę "obsadzić" np. w kompromitującym filmie.
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo deepfake fałszerstwa społeczeństwo informacyjne Mateusz Drozda Trójka

Niemcy walczą z fałszerstwami certyfikatów covidowych. Wykryto tysiące przypadków

Niemiecka policja wykryła dotychczas ponad 11 tys. przypadków sfałszowanych paszportów szczepień przeciw COVID-19 - informuje "Tageszeitung", powołując się na dane z Państwowych Urzędów Kryminalnych (LKA) wszystkich krajów związkowych. Jak zaznacza dziennik, liczba tego typu oszustw zauważalnie wzrosła od listopada.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa COVID-19 koronawirus certyfikat Niemcy szczepienia szczepionka policja fałszerstwa

Paszport covidowy na Hitlera czy Myszkę Miki? Internauci wystawiają działające fałszywki

Na forach internetowych zaczynają pojawiać się fałszywe tzw. paszporty covidowe wystawione na dowolne dane. Do tej pory wygenerowano certyfikaty wystawione m.in. na Adolfa Hitlera, Myszki Miki i Sponge Boba. Portal niebezpiecznik.pl podjął próbę wyjaśnienia, w jaki sposób powstają te "lewe" zaświadczenia. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA internet oszustwo fałszerstwa cyberprzestępczość pandemia COVID-19 koronawirus społeczeństwo szczepienia szczepionka

Na Dalekim Wschodzie Rosji zamknięto lokale wyborcze. Głosowało ok. 40 proc. uprawnionych

W Rosji dobiegają końca wybory przedstawicieli władz federalnego i regionalnego szczebla. Na rosyjskim Dalekim Wschodzie, zgodnie z obowiązującym tam czasem zamknięto już lokale wyborcze. Głosowanie najpóźniej zakończy się w obwodzie kaliningradzkim o 21.00 według czasu lokalnego. Wtedy w Polsce będzie 20.00.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wybory wybory w Rosji fałszerstwa Donbas komisja wyborcza

Policjanci zabezpieczyli podróbki butów i odzieży. Ich wartość to prawie 4 mln zł

- Stołeczni policjanci zabezpieczyli prawie 4,5 tysiąca par podrabianych butów oraz 9 tysięcy sztuk odzieży z nielegalnie naniesionymi zastrzeżonymi znakami towarowymi o wartości około 4 milionów złotych - powiedział rzecznik Komendy Stołecznej Policji nadkom. Sylwester Marczak. Dodał, że do sprawy policjanci zatrzymali dwóch obywateli Bułgarii.
Zobacz więcej na temat:  policja fałszerstwa pieniądze sąd buty POLSKA służby i bezpieczeństwo