Rudolf II. Kiepski cesarz, świetny mecenas

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2017 12:00
Gdy jego państwo pogrążało się w chaosie, on zajmował się alchemią, tkactwem, malarstwem, snycerstwem i konstruowaniem zegarów. I wydawał mnóstwo pieniędzy na malarzy.
Audio
  • Rudolf II. Kiepski cesarz, świetny mecenas (W stronę sztuki/Dwójki)
Typowy dla twórczości Giuseppe Arcimboldo portret cesarza Rudolfa II
Typowy dla twórczości Giuseppe Arcimboldo portret cesarza Rudolfa IIFoto: wikimedia/domena publiczna

shutterstock_516796633.jpg
Mecenat Filipa II

Cesarz niemiecki Rudolf II (1552-1612), hojny mecenas i zapalony kolekcjoner, a także wielki oryginał, okres nastoletni spędził w Madrycie na hiszpańskim dworze swego wuja Filipa II, wielkiego miłośnika malarstwa i światłego kolekcjonera. I tam właśnie zapałał gorącym uczuciem do sztuki. A gdy w 1576 r. objął tron, szybko okazało się, że malarstwo interesuje go znacznie bardziej niż sprawy państwa.

– Kraj pogrążał się w chaosie, budżet topniał, bo Rudolf szastał pieniędzmi, utrzymując agentów sztuki we wszystkich większych miastach Europy. Malarzy miał całą gromadę. Byli wśród nich Niemcy, m.in. Hans von Aachen, byli Holendrzy, Flamandowie i Włosi. Cesarz otoczył opieką setki uzdolnionych ludzi – mówiła dr Bożena Fabiani.

Władca, który wiódł tak osobliwy żywot, na starość został niestety "szaleńcem i alkoholikiem", który zmienił swój dwór w "dom wariatów". Wielu malarzom z pewnością to nie przeszkadzało. Jednym z nich był włoski artysta Giuseppe Arcimboldo, który "idealnie się dostosował się do klimatu dworu Rudolfa"...

***

Tytuł audycji: W stronę sztuki

Prowadzi: dr Bożena Fabiani

Data emisji: 19.11.2017

Godzina emisji: 11.00

mc/bch

Czytaj także

10 tys. falsyfikatów, czyli historia księcia fałszerzy

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2017 11:30
- Falsyfikaty to nic nowego, ale tutaj zdumiewa skala zjawiska. Jeden człowiek i 500 płócien, 10 tysięcy rysunków - opowiadała dr Bożena Fabiani o znanym XX-wiecznym fałszerzu dzieł sztuki Ericu Hebbornie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Światłocień i uroda życia na płótnach Antonia Corregio

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2017 17:00
W audycji "W stronę sztuki" wysłuchaliśmy dwóch opowieści dr Bożeny Fabiani o włoskim malarzu, rysowniku i twórcy fresków okresu dojrzałego renesansu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Małgorzata Austriacka. Opiekunka artystów

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2017 14:00
W audycji "W stronę sztuki" dr Bożena Fabiani opowiadała o mecenasach kultury - Filipie I i Małgorzacie z dynastii Habsburgów.
rozwiń zwiń