Gdzie szukać stylu polskiego u Moniuszki?

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2019 09:19
Co w partyturach ojca polskiej opery moglibyśmy uznać za narodowe? Na pytania te odpowiadał w audycji prof. Ryszard Daniel Golianek z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Audio
  • Prof. Ryszard Daniel Golianek o stylu polskim w twórczości Moniuszki (
Stanisław Moniuszko
Stanisław MoniuszkoFoto: Polona/domena publiczna

Moniuszko_Serwis_1200x660.jpg
Rok Moniuszki w Polskim Radiu

"Rozpatrywanie twórczości operowej Stanisława Moniuszki w perspektywie opery narodowej zakrawa na powtarzanie po raz kolejny powszechnie znanej prawdy. W świadomości Polaków, a także opinii międzynarodowej, opery Moniuszki są traktowane jako par excellence polskie dzieła narodowe i zapewne trudno byłoby wskazać na twórczość operową innych polskich kompozytorów, która mogłaby rywalizować z Halką czy Strasznym dworem pod tym względem".

Tak napisał w jednym ze swoich artykułów prof. Ryszard Daniel Golianek. Ale sprawa wcale nie jest prosta, o czym można przeczytać w dalszej części tego tekstu. Bo temat narodowości dzieł operowych Moniuszki wydaje się tak oczywisty, że w literaturze właściwie nie ma odpowiedzi na pytanie, na czym ta narodowość polega. O problemie tym przed dwoma tygodniami opowiadała prof. Elżbieta Nowicka, która przekonywała, że narodowy charakter utworów scenicznych Moniuszki przejawia się w librettach, a przede wszystkim w recepcji. A jak jest z samą muzyką? Gdzie szukać stylu polskiego u Moniuszki? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadził: Piotr Matwiejczuk

Gość: prof. Ryszard Daniel Golianek (Instytut Muzykologii Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu)

Data emisji: 26.06.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/jp

Czytaj także

"Paria". Monika Mych-Nowicka: widzę tu ogromne podobieństwo do "Halki"

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2019 10:40
- Nie chodzi mi tylko o tematykę różnic społecznych. Również muzycznie utwór ten momentami bardzo przypomina "Halkę" - mówiła w Dwójce śpiewaczka, którą zobaczyć będzie można w przygotowanej przez Teatr Wielki w Poznaniu inscenizacji opery "Paria" Stanisława Moniuszki.
rozwiń zwiń