Moniuszko na scenach

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2019 21:19
W audycji "Moniuszko – historia prawdziwa" spotkaliśmy się z prof. Małgorzatą Komorowską, która opowiadała o tym, jak wyglądały inscenizacje oper polskiego kompozytora w różnych okresach dziejowych Polski.
Audio
  • Moniuszko na scenach (Moniuszko - historia prawdziwa/Dwójka)

Historia wystawień scenicznych dzieł Stanisława Moniuszki liczy sobie mniej więcej 180 lat: od wileńskich wodewili, przygotowywanych przez wędrowną trupę Wilhelma von Schmidkoffa, przez inscenizacje warszawskie pod dyrekcją samego kompozytora oraz przedstawienia Halki w Petersburgu i Pradze, po niezliczone spektakle przygotowywane na scenach teatrów polskich i zagranicznych po śmierci Moniuszki, aż do współczesności. Halka i Straszny dwór od drugiej połowy XIX wieku stanowią żelazny repertuar rodzimych scen operowych, ale nie należy zapominać również o mniej popularnych utworach, które doczekały się całkiem licznych wersji scenicznych, takich jak Flis, Paria, Hrabina, Verbum nobile, Jawnuta. W ostatnich latach mieliśmy okazję oglądać prapremierę Szwajcarskiej chaty oraz współczesne premiery Nowego Don Kiszota, Karmaniola czy Noclegu w Apeniniach. Warto pamiętać, że życie sceniczne – zgodnie z intencjami kompozytora – otrzymała też kantata Widma.

Jak wyglądały inscenizacje oper Moniuszki przed pierwszą wojną światową, a jak w okresie międzywojennym? Co akcentowano w dziełach autora Halki w okresie PRL-u? Jakie wątki Strasznego dworu czy Hrabiny podkreślają dzisiejsi reżyserzy? Jacy śpiewacy i dyrygenci oraz jakie zespoły przygotowały najsłynniejsze inscenizacje dzieł twórcy naszej opery narodowej? O historii inscenizacji oper Stanisława Moniuszki mówiła prof. Małgorzata Komorowska.

***

Tytuł audycji: Moniuszko - historia prawdziwa

Prowadzi: Piotr Matwiejczuk

Data emisji: 20.11.2019

Godzina emisji: 21.30

am

Czytaj także

Libreciści Stanisława Moniuszki

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2019 21:05
W audycji przybliżyliśmy sylwetki autorów tekstów, z którymi współpracował ojciec polskiej opery narodowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Agnieszka Kręglicka: dzieci w czasach Moniuszki miały przegwizdane

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2019 15:00
- Dzieci jadły kaszę non stop. Menu było rozpisane na dni tygodnia i było niezmienne - mówiła w Dwójce Agnieszka Kręglicka, współautorka książki "Moniuszko w kuchni".
rozwiń zwiń