X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Lira korbowa na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:00
Połączenie wielu głosów i instrumentów, najbardziej przypomina skrzypce. Jest egzotyczna, ale jednocześnie wpisana w europejską tradycję. Grywali na niej wędrowni dziadowie proszalni, utwory na lirę pisali też Haydn, Vivaldi, Beethoven czy Mozart. 
Audio
  • Współczesna muzyka folkowa na lirę korbową (Dwójka/TransEuropa)
Lira korbowa
Lira korbowaFoto: Grzegorz Śledź PR

Lira łączy w sobie sprzeczności - jej budowa bywa dość prymitywna, ale i niezwykle skomplikowana, podobnie jak technika gry. Obecna w Europie od ponad tysiąca lat, miała okresy mniejszej lub większej popularności, będąc towarzyszką zarówno modlitw, jak i zabaw, dworu i biedoty.

Instrument ten kojarzony jest głównie z tradycjami średniowiecznymi i muzyką dawną, ale obecnie ma swój renesans, którego ważną postacią jest Valentin Clastrier, eksperymentator o licznych zasługach dla muzyki lirniczej. 

W audycji przypomnieliśmy także brytyjskiego lirnika Nigela Eatona, Rosjanina Andrey Vinogradov, eksplorującego tradycyjny repertuar muzyczy Europy Wschodniej, a także Szweda Johannesa Geworkiana Hellmana, łączącego inspiracje muzyką dawną, folkiem, a także muzyką jazzową i eksperymentalną.

***

Tytuł audycji: TransEuropa

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 15.30

at/gs


 

 

 

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Taneczne użądlenie na koniec karnawału

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:49
Użądlenie w języku włoskim to "pizzica". To też jedna z odmian tarantelli, tradycyjnego tańca z Włoch, którego fenomen przypomnimy w najbliższej audycji.
rozwiń zwiń