Lira korbowa na nowo

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2019 16:00
Połączenie wielu głosów i instrumentów, najbardziej przypomina skrzypce. Jest egzotyczna, ale jednocześnie wpisana w europejską tradycję. Grywali na niej wędrowni dziadowie proszalni, utwory na lirę pisali też Haydn, Vivaldi, Beethoven czy Mozart. 
Audio
  • Współczesna muzyka folkowa na lirę korbową (Dwójka/TransEuropa)
Lira korbowa
Lira korbowaFoto: Grzegorz Śledź PR

Lira łączy w sobie sprzeczności - jej budowa bywa dość prymitywna, ale i niezwykle skomplikowana, podobnie jak technika gry. Obecna w Europie od ponad tysiąca lat, miała okresy mniejszej lub większej popularności, będąc towarzyszką zarówno modlitw, jak i zabaw, dworu i biedoty.

Instrument ten kojarzony jest głównie z tradycjami średniowiecznymi i muzyką dawną, ale obecnie ma swój renesans, którego ważną postacią jest Valentin Clastrier, eksperymentator o licznych zasługach dla muzyki lirniczej. 

W audycji przypomnieliśmy także brytyjskiego lirnika Nigela Eatona, Rosjanina Andreya Vinogradova, eksplorującego tradycyjny repertuar muzyczy Europy Wschodniej, a także Szweda Johannesa Geworkiana Hellmana, łączącego inspiracje muzyką dawną, folkiem, a także muzyką jazzową i eksperymentalną.

***

Tytuł audycji: TransEuropa

Prowadziła: Aleksandra Tykarska

Data emisji: 24.03.2019

Godzina emisji: 15.30

at/gs


 

 

 

 

Czytaj także

Taneczne użądlenie na koniec karnawału

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2019 08:49
Użądlenie w języku włoskim to "pizzica". To też jedna z odmian tarantelli, tradycyjnego tańca z Włoch, którego fenomen przypomnimy w najbliższej audycji.
rozwiń zwiń