X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Eliza Orzeszkowa. Pisarka naznaczona piętnem samotności

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2019 16:36
- Pisarka miała wiele szczęścia, bo przyszła na świat w rodzinie zamożnej i jej droga do samodzielności była ułatwiona. Wcześnie jednak straciła ojca i rodzeństwo, ostała się jako jedynaczka. Samotność, która na nią spadła, nigdy jej nie opuściła – mówiła w Dwójce dr Iwona Wiśniewska.
Audio
  • Elizy Orzeszkowej życie nad Niemnem (Spadkobiercy Unii Lubelskiej/Dwójka)
Eliza Orzeszkowa
Eliza OrzeszkowaFoto: polona.pl

Kolejną audycję z cyklu "Spadkobiercy Unii Lubelskiej" poświęciliśmy jednej z najwybitniejszych pisarek polskich XIX wieku. Badaczki jej życia i twórczości opowiedziały o rodzinie, w której wychowała się Eliza Orzeszkowa, i jej rodzinnej samotności, życiu i działalności w majątku męża - Ludwinowie, zaangażowaniu w powstanie styczniowe, pracy literackiej i społecznej w Grodnie oraz fascynacji nadniemeńską przyrodą.

- Od dzieciństwa aż po wiek podeszły Elizie Orzeszkowej nieustannie towarzyszyło poczucie dojmującej samotności. Z matką nie miała dobrych relacji. Dominował w nich chłód, brak więzi i kontaktu. W różnym stopniu jest to widoczne we wszystkich jej utworach – powiedziała dr Magdalena Kreft-Świetlik.

W jaki sposób w twórczości pisarki objawiał się syndrom pustego domu i emocjonalnej pustki? Jak na jej losy wpłynęło pięcioletnie odosobnienia na pensji u sióstr sakramentek? Jaki wpływ na jej wczesne małżeństwo miała rodzinna sytuacja? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Spadkobiercy Unii Lubelskiej

Prowadzi: Katarzyna Hagmajer-Kwiatek

Goście: dr Iwona Wiśniewska (Instytut Badań Literackich PAN) i dr Magdalena Kreft-Świetlik (Uniwersytet Gdański) 

Data emisji: 15.03.2019

Godzina emisji: 14.45

mko/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Orzeszkowa i Konopnicka. Pisarki-emancypantki

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2017 15:50
Eliza i Maria poznały się jako nastolatki na pensji sakramentek w Warszawie w 1855 roku. Obydwie bardzo lubiły czytać i deklamować poezję, zwłaszcza zakazane utwory Adama Mickiewicza.
rozwiń zwiń