X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2014 14:00
O solidarności górali i kulisach egzaminu na studia, o uczeniu się na błędach, o tym, czyją kochanką był Ilja Erenburg, a także o tym, jak studenci pojedynkowali się szablami wyniesionymi z teatru - w jednej ze swych barwnych archiwalnych gawęd opowiadał wybitny duszpasterz-filozof.
Audio
  • Ks. Józef Tischner opowiada o rodzinnych górach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ks. Józef Tischner wspomina okres studiów w Krakowie i wybór kierunku, a także opowiada anegdoty o kolegach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Wspomnienia ks. prof. Józefa Tischnera z krakowskiego okresu jego studiów teologicznych (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ks. Józef Tischner o początkach pracy duszpasterskiej i pisarskiej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ks. Józef Tischner wspomina swój doktorat z filozofii (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Ksiądz profesor Józef Tischner, 1997
Ksiądz profesor Józef Tischner, 1997Foto: Pap/ Piotr Rayski

– W moim życiu było bardzo dużo studiów, bo uczyłem się na błędach – opowiadał ks. Józef Tischner. – Studiowałem prawo, potem teologię, potem filozofię chrześcijańską w Warszawie, następnie filozofię w ogóle na Uniwersytecie Jagiellońskim. Myślę, że po drodze uczyłem się czegoś jeszcze – zastanawiał się. W 1949 r. młody Józef Tischner przyjechał do Krakowa z Nowego Targu, by zdawać na studia prawnicze. Zdumiał go widok autobusów i tramwajów, a także ogromnego tłumu szturmującego Uniwersytet Jagielloński.

Egzamin wstępny był podzielony na część pisemną i ustną. – Egzamin ustny zaczął się fatalnie – wspominał filozof. – Miałem mówić o życiorysie Lenina. Na szczęście kolega wiedział, kiedy Lenin się urodził, a ja bardzo długo i barwnie opowiadałem o dziecięctwie i młodzieńczych latach. Potem znienacka dostałem pytanie: " co to znaczy rewolucja permanentna Trockiego? ". Jakoś z tego wybrnąłem. Okazało się później, że egzamin nie tyle miał sprawdzać wiedzę, ile pochodzenie społeczne – powiedział.

Rodzice Józefa Tischnera byli nauczycielami, więc jako przedstawiciel klasy tzw. inteligencji pracującej nie miał właściwie szans zostać przyjętym na studia. Tymczasem udało mu się to dzięki wsparciu uniwersyteckich górali. – Podobno wypracowanie z egzaminu pisemnego oceniono mi na niedostateczny – mówił. – Ale Podhale to jest taka mafia. Starsi chłopcy Podhalanie niezależnie od komisji sprawdzili, jakie noty wypisano góralom. Gdy zobaczyli moją ocenę, przeczytali moje wypracowanie jeszcze raz i zanieśli na komisję. Wtedy okazało się, że zaszła przykra pomyłka. Podobno dostałem notę dobrą – opowiadał.

Audycję przygotowały Joanna Szwedowska i Ewa Stocka-Kalinowska.

***

Duchowny katolicki, filozof, profesor Papieskiej Akademii Teologicznej był także "wychowankiem" i wielki entuzjastą Podhala. Zdobył ogromną popularność swoimi pracami z zakresu etyki i filozofii. Do najsłynniejszych należą m.in.: "Etyka Solidarności”, "Polski kształt dialogu”, "Spowiedź rewolucjonisty” oraz popularyzatorska "Historia filozofii po góralsku".

14-18 kwietnia (poniedziałek-piątek), godz. 11.45-12.00

mc

Komentarze1
aby dodać komentarz
casial2015-05-24 15:09 Zgłoś
Ks. Józef Tischner: Podhale to jest taka mafia(cytat). Komentarz:Wiele w tym stwierdzeniu prawdy. Jeśli, to sfrustrowana jest ta mafia, i potrzebuje "takich", którzy utwierdzaliby tę mafię w sensowności jej egzystencji, oraz "takich" którzy wypiliby z "nią" "piwo Tatra". Czeka (ta mafia) na "Godota", "coby przszyeł, pogodoł i poszeł. Tak to widać, lecz z ...... bata nie ukręcisz, choćbyś nie wiada jak chcioł. Na szkle malowane: Madonna i W.I.Lenin: jedno drugie wyklucza, tacy oni są!

Czytaj także

Jak się Tischner z papieżem przyjaźnił

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2012 13:48
Wspólnota filozoficznej myśli i… upodobanie do polskich gór. O przyjaźni Ojca Świętego z ks. prof. Józefem Tischnerem opowiedział w Dwójce Wojciech Bonowicz – biograf Tischnera i poeta.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Jestem człowiekiem, filozofem, dopiero na końcu – kapłanem"

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2012 09:18
Ks. Józef Tischner – dla jednych powód do świętego oburzenia, dla innych – mistrz, którego teksty są wciąż ważne i aktualne. Dlaczego nie stawiał swojego kapłaństwa na pierwszym miejscu?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ks. Tischner: dzięki wolności człowiek staje się wierzący

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2013 23:59
Ksiądz Józef Tischner lubił podobno cytować "Notatki z nieudanych rekolekcji paryskich” Gałczyńskiego. Sam jednak właśnie w Paryżu często bywał i wykładał. O właśnie wydanych "Rekolekcjach paryskich" Tischnera opowiadał w Dwójce Wojciech Bonowicz.
rozwiń zwiń