Maria Danilewicz-Zielińska - ratowniczka polskiej biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 21:00
Zapraszamy do wysłuchania wspomnień słynnej bibliotekarki, pisarki i krytyk literackiej, zasłużonej dla podtrzymywania polskiej kultury na emigracji.
Audio
  • Maria Danilewicz-Zielińska o swoim dzieciństwie w Aleksandrowie Kujawskim w czasie I wojny światowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Maria Danilewicz-Zielińska o studiach polonistycznych i początkach pracy w powstającej w latach 30. XX w. Bibliotece Narodowej (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Maria Danilewicz-Zielińska o krzemienieckiej wystawie prezentującej pamiątki po Słowackim, organizowanej w Krzemieńcu oraz o decyzji wyjazdu z Polski i życia w wojennym Paryżu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Maria Danilewicz-Zielińska o Kazimierzu Wierzyńskim oraz wojennych peregrynacjach do Nicei, Hiszpanii, Portugalii i Londynu (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Maria Danilewicz-Zielińska o Londynie czasów wojny, o pracy w Bibliotece Polskiej oraz współpracy z paryską "Kulturą" i Radiem Wolna Europa (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Za ratowanie polskiej biblioteki na emigracji Maria Danilewicz-Zielińska odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski
Za ratowanie polskiej biblioteki na emigracji Maria Danilewicz-Zielińska odznaczona została Krzyżem Oficerskim Orderu Polonia Restituta oraz Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia PolskiFoto: PAP/Damazy Kwiatkowski

Maria Danilewicz-Zielińska (1907-2003) była córką Wilhelma Markowskiego i Antoniny Korotyńskiej. Studiowała polonistykę i romanistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Od 1929 r. pracowała w Bibliotece Narodowej. Po wybuchu wojny tułała się z mężem Ludomirem Danilewiczem po Europie. W Wielkiej Brytanii była dyrektorką bibliotek w Glasgow i Edynburgu.

Jej twórczość, jako czynnej artystki i działaczki emigracyjnej, do 1989 r. ukazywała się tylko w drugim obiegu. Zmarła w Portugalii, gdzie spędziła ostatnie lata życia.

***

Na audycję "Głosy z przeszłości" zapraszamy od poniedziałku do piątku (17-21.11) w godzinach 11.45-12.00. Program przygotowała Ewa Prządka.

mc/jp

 


Czytaj także

Kordian Tarasiewicz. Imię dostał na cześć bohatera Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 22:40
W cyklu "Pożegnania" wspominaliśmy zmarłego w ubiegłym roku Kordiana Tarasiewicza - varsavianistę, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Janusz Sławiński: na wagary uciekałem do biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:20
- W młodości wydawało mi się, że jak już biorę się za jakiegoś pisarza, to muszę przeczytać jego wszystkie książki - opowiadał w archiwalnym nagraniu prof. Sławiński.
rozwiń zwiń