Kordian Tarasiewicz. Imię dostał na cześć bohatera Słowackiego

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 22:40
W cyklu "Pożegnania" wspominaliśmy zmarłego w ubiegłym roku Kordiana Tarasiewicza - varsavianistę, autor m.in. książki "Cały wiek w Warszawie".
Audio
  • Warszawska gawęda Kordiana Tarasiewicza (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Kordian Tarasiewicz
Kordian TarasiewiczFoto: Dawid Skoblewski / Wikimedia / CC

Kordian Tarasiewicz, syn znakomitego aktora Michała Tarasiewicza, urodził się 19 listopada 1910 r. W 1930 r. rozpoczął praktykę w rodzinnej firmie "Pluton" - palarni kawy założonej w 1882 r. przez swojego dziadka Tadeusza Tarasiewicza, która była pierwszym tego rodzaju przedsięwzięciem na ziemiach polskich.

Audycję przygotowała Ewa Stocka-Kalinowska.

bch

Zobacz więcej na temat: Warszawa wspomnienie

Czytaj także

Nina Andrycz – królowa z woli ludu

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2014 19:05
Królową polskich scen nazwano ją po raz pierwszy już w roku 1935. Z biegiem czasu okazało się, że publiczność wyobraża sobie Ninę Andrycz tylko jako wielką damę. A gdy raz na scenie nazwano graną przez nią postać "suką", widzowie gwałtownie protestowali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sensacyjne literackie początki Marka Nowakowskiego

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2014 15:00
"Najwarszawściejszy" kronikarz życia stolicy - jak mówił o nim prof. Andrzej Makowiecki - opowiadał w Dwójce o pierwszych impulsach, które ukierunkowały go na literaturę. Okazuje się, że wszystko zaczęło się we Włochach...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wreszcie można grać Chopina! Wspominamy profesora Jana Ekiera

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 13:00
- Windziarz w hotelu w Montevideo zapytał, skąd jestem. Odpowiedziałem, że z Polski, a on zawołał: "Chopin!". To było jego pierwsze skojarzenie - tak twórca Wydania Narodowego Dzieł Fryderyka Chopina wspominał swoje powojenne koncertowe wojaże.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Igor Mitoraj - nie chciał być niewolnikiem tworzywa

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2014 12:00
- Na początku rzeźbię w gipsie lub w glinie, ponieważ ten materiał nie inspiruje mnie żyłami i kolorami. Potem dopiero szukam odpowiedniego dla moich potrzeb kamienia - mówił Igor Mitoraj w jedynym z radiowych wywiadów. Artysta zmarł 6 października 2014 w Paryżu.
rozwiń zwiń