Prof. Janusz Sławiński: na wagary uciekałem do biblioteki

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2014 17:20
- W młodości wydawało mi się, że jak już biorę się za jakiegoś pisarza, to muszę przeczytać jego wszystkie książki - opowiadał w archiwalnym nagraniu prof. Sławiński.
Audio
  • Prof. Janusz Sławiński o dzieciństwie i początkach literackiej przygody (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Janusz Sławiński o poszukiwaniu własnej drogi życiowej, ulubionych książkach i pisarzach (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Janusz Sławiński o studiach polonistycznych w latach 50. XX wieku (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Prof. Janusz Sławiński o pracy naukowej na wydziale polonistyki i głównych tematach swoich prac (Głosy z przeszłości/Dwójka)
  • Ostatnia gawęda prof. Janusza Sławińskiego (Głosy z przeszłości/Dwójka)
Prof. Janusz Sławiński należał do tej licznej grupy bibliofilów, którzy przygodę z książkami zaczynali od lat najmłodszych
Prof. Janusz Sławiński należał do tej licznej grupy bibliofilów, którzy przygodę z książkami zaczynali od lat najmłodszychFoto: FLICKR/zbdh12

1 listopada pożegnaliśmy jednego z najwybitniejszych polskich literaturoznawców. Z tej okazji przypomineliśmy w Dwójce opowieści prof. Janusza Sławińskiego zarejestrowane w 2007 roku.

W jednej z gawęd wspominał on swoją czytelniczą zachłanność czasów nastoletnich. - Moim żywiołem był lektury przeciwszkolne. Decydujący wpływ na moje zainteresowania miała powieść "Czerwone i czarne" Stendhala. Przeczytałem ją, jak miałem 15 lat, i do dziś uważam, że to najlepsza książka, jaką miałem przyjemność poznać...

***

Janusz Sławiński był współtwórcą Fundacji na rzecz Nauki Polskiej, a także autorem jej motta: "Wspierać najlepszych, aby mogli być jeszcze lepsi".

Zasłynął jako redaktor "Słownika terminów literackich". W czasach PRL redagował "Almanach Humanistyczny", ryzykując swoją karierę zawodową.

***

Tytuł audycji: Głosy z przeszłości

Przygotowała: Elżbieta Łukomska

Data emisji: 10-14.11.2014
Godzina emisji: 11.45

bch/mc

Czytaj także

Przy dobrej książce dla dzieci bawią się także dorośli

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2014 19:00
- Założeniem literatury dla najmłodszych powinno być, że jej odbiorca jest inteligentny, potrafi łączyć fakty i od dorosłej osoby odróżnia go tylko nieco mniejsza wiedza o świecie - mówił w Dwójce Daniel Mizieliński, autor książek dla dzieci.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ryszard Krynicki: Herbert unikał bebechowatości w literaturze

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2014 17:00
Bez psychologizowania, bez epatowania swoim "ja", bez nadmiernej wylewności uczuć. Między innymi o tej cesze twórczości Zbigniewa Herberta – niestawianiu siebie w centrum poetyckiego świata – mówili goście Dwójki, wspominający Poetę w 90. rocznicę jego urodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prof. Tadeusz Sławek: uczmy się z okruchów Szekspira

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2014 21:00
- Podjąłem próbę zbudowania osądu współczesnego świata przy pomocy tekstów angielskiego mistrza - mówił autor eseju "NICowanieświata. Zdania z Szekspira".
rozwiń zwiń