Lilianna Krych poleca operę "The Turn of the Screw" Brittena

Ostatnia aktualizacja: 10.11.2022 08:00
Podczas naszego wieczornego spotkania z operą dyrygentka Lilianna Krych zaprosiła do wysłuchania opery "The Turn of the Screw" ("Dokręcanie śruby") Benjamina Brittena.
Lilianna Krych
Lilianna KrychFoto: Anita Wąsik-Płocińska/liliannakrych.pl

"The Turn of the Screw" (Dokręcanie śruby) to opera skomponowana przez Benjamina Brittena z librettem Myfanwy Piper. Libretto oparte jest na powieści o tym samym tytule Henry'ego Jamesa z 1898 r.

Pełen napięcia thriller operowy znajduje się w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

Edward Benjamin Britten to kompozytor, dyrygent i pianista, uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku. Jego pierwsze lekcje gry na fortepianie i zapisu nutowego prowadziła matka, później grywał również na altówce. Wykształcenie odebrał w Gresham’s School w Holt, potem studiował w Royal College of Music w Londynie.

Podczas studiów zapoznał się z muzyką Igora Strawińskiego, Gustava Mahlera i Dmitrija Szostakowicza. Po ich ukończeniu wrócił do rodzinnej miejscowości na dwa lata, później zarabiał, opracowując muzykę filmową. Był już wtedy znanym pianistą i akompaniatorem. Jego pierwsza kompozycja ("Our Hunting Fathers") wywołała zdziwienie i poruszenie, kompozytor dopiero w 1945 zyskał międzynarodową sławę operą "Peter Grimes".

Posłuchaj
58:59 2022_11_09 22_00_22_PR2_Moja_opera.mp3 Lilianna Krych poleca operę "The Turn of the Screw" Brittena (Moja opera/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Moja opera

Prowadził: Jacek Hawryluk

Gość: Lilianna Krych (dyrygentka)

Data emisji: 9.11.2022

Godzina emisji: 22.00

uk/kor

Czytaj także

Patrick Fournillier: dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2020 08:45
- Do tej pory nie miałem zbyt często okazji grywać polskiej muzyki przed publicznością. Teraz, gdy otrzymałem propozycję pracy w Warszawie, mam nadzieję, że to się zmieni. Sam dam sobie szansę na poznawanie polskiej muzyki - mówił w Programie 2 Polskiego Radia Patrick Fournillier, francuski dyrygent i nowy dyrektor muzyczny Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Babińska poleca "Curlew River" Benjamina Brittena

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 23:00
Gościem audycji z cyklu "Moja opera" była Natalia Babińska - reżyserka, kompozytorka i scenarzystka. Którą inscenizację opery Benjamina Brittena pt. "Curlew River" ceni ona sobie najbardziej?
rozwiń zwiń