Natalia Babińska poleca "Curlew River" Benjamina Brittena

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 23:00
Gościem audycji z cyklu "Moja opera" była Natalia Babińska - reżyserka, kompozytorka i scenarzystka. Którą inscenizację opery Benjamina Brittena pt. "Curlew River" ceni ona sobie najbardziej?
Natalia Babińska  ma na swoim koncie ponad 30 przedstawień
Natalia Babińska ma na swoim koncie ponad 30 przedstawieńFoto: Tytus Żmijewski/PAP

"Curlew River" należy do trzyczęściowego cyklu paraboli kościelnych Benjamina Brittena. Utwór powstał po tym, jak angielski kompozytor zetknął się z teatrem i uległ fascynacji tym gatunkiem. Stworzył dzieło małe, ale nasycone uroczystą wzniosłością. Zamknął w muzyce rytuał przejścia, które dokonuje się w symbolicznej przestrzeni przeciętej przez rzekę. Ta rzeka oddziela świat żywych od świata umarłych, przestrzeń racjonalnego porządku od przestrzeni cudów, królestwo Wschodu od królestwa Zachodu.

O swojej ulubionej inscenizacji tej opery opowie w audycji Natalia Babińska - reżyserka, a także absolwentka PSM im. Karola Szymanowskiego w Warszawie w klasie skrzypiec. Studiowała ona również na Akademii Muzycznej w Warszawie na wydziale Kompozycji, Dyrygentury i Teorii Muzyki.

Zrealizowała ponad 30 przedstawień: teatralnych, muzycznych, studenckich, autorskich, operowych, eksperymentalnych (m.in. La Serva Padrona/Służąca Pani G. B. Pergolesiego w Teatrze Wielkim w Poznaniu, Halka "Wileńska" Stanisława Moniuszki w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie i Straszny Dwór w Operze Novej w Bydgoszczy).

Jest autorką muzyki do 4 spektakli teatralnych, Teatru Telewizji oraz seriali tv. Napisała 10 scenariuszy do teatru, teatru dla dzieci i filmu. Za swoją pracę teatralną otrzymała kilka nagród, w tym Złotą Maskę dla najlepszego spektaklu (za Cyrulika Sewilskiego) i nagrodę Kiepury dla najlepszego reżysera (za Turn of the screw).


Posłuchaj
58:57 2022_03_15 22_00_17_PR2_Moja_Opera.mp3 Natalia Babińska poleca "Curlew River" Benjamina Brittena (Moja opera/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: "Moja opera"

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 15.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Solistka z przypadku. Spotkanie z sopranistką Sandrine Piau

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2022 08:30
Rodzice narzekają często na zgubny wpływ, jaki telewizja wywiera na psychikę ich dzieci. Czasem słusznie, a czasem nie. To właśnie telewizja sprawiła, że wybitna francuska śpiewaczka Sandrine Piau już od kilku dekad zajmuje się muzyką.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Barbara Radziwiłłówna". Premiera w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:27
"Barbara Radziwiłłówna" to nieznane dzieło Henryka Jareckiego – ulubionego ucznia Stanisława Moniuszki, współtwórcy polskiego Teatru Stanisława Skarbka we Lwowie. W audycji z cyklu "Przed premierą" przyjrzeliśmy się przygotowaniom do premiery w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej.
rozwiń zwiń