Teoniki Rożynek. Muzyka warta Paszportu "Polityki"

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2022 08:19
Bohaterką kolejnej audycji "Nowa Polska" była Teoniki Rożynek, laureatka Paszportu "Polityki" w kategorii "Muzyka poważna", wcześniej nagrodzona za muzykę do filmu Jakuba Piątka "Prime Time".
Teoniki Rożynek (P) odbiera nagrodę za muzykę do filmu Prime Time podczas gali zakończenia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Teoniki Rożynek (P) odbiera nagrodę za muzykę do filmu "Prime Time" podczas gali zakończenia 46. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w GdyniFoto: Adam Warżawa/PAP

Spinki, sprzączki, klamki czy sprężyny - wszystko wokół nas gra, ma swoją energię, brzmienie i wyraz. Jednak nie tylko umiejętność słuchania i słyszenia świata jest kluczem do muzyki Teoniki Rożynek, kompozytorki młodego pokolenia (ur. 1991).

Od czwartego roku życia gra na skrzypcach, od kilkunastu lat coraz zręczniej operuje dźwiękami, poruszając się w przestrzeni między instrumentem, mikrofonem i komputerem; studiowała muzykologię na Uniwersytecie Jagiellońskim i kompozycję na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie. 

Teoniki Rożynek to laureatka Paszportu "Polityki" za rok 2021 w kategorii "Muzyka poważna", wcześniej nagrodzona również za muzykę do filmu Jakuba Piątka "Prime Time".

Program:

Teoniki Rożynek Etiuda na mechanizm klamki i jedną sprężynę na taśmę, Float na zespół, wyk. European Workshop for Contemporary Music, dyr. Rudiger Bohn, Bilokacja, wyk. Teoniki Rożynek i Krzysztof Ratajski – skrzypce, Palinopsja, wyk. Teoniki Rożynek

Szukaliśmy klucza do muzyki artystki - zapraszamy na spotkanie z Teoniki Rożynek i jej muzyką.


Posłuchaj
59:01 2022_26_01 22_00_55_PR2_Nowa_Polska.mp3 Teoniki Rożynek słucha świata (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

"Nowa Polska" to cykl audycji poświęconych najważniejszym utworom polskiej muzyki współczesnej ostatnich trzech dekad, od 1989 roku. Emisja w każdą środę na antenie Programu 2 Polskiego Radia.

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 26.01.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Happy Birthday, Mr. Sakamoto

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 07:30
Ryuichi Sakamoto kończy w styczniu 70 lat. Urodziny dopiero za tydzień, ale w "Nocnej strefie" świętowaliśmy już teraz jubileusz jednego z najważniejszych japońskich muzyków ostatnich dekad, który dał się poznać jako eksperymentator, wizjoner, ale też jako aktywista i aktor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafał Zapała w kłączach

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2022 07:00
Podmiotowość publiczności z mobilnymi konsolami w dłoniach, forma utworów nie linearna, lecz kłączowa. Do tego elektronika wykorzystana niezwykle świadomie i... instrumenty - bez nich nie byłoby muzyki bohatera ostatniej audycji z cyklu "Nowa Polska". 
rozwiń zwiń