Rafał Ryterski - aktualne sensy zaklęte w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2022 07:40
Jeżeli o wartości sztuki decyduje rezonowanie jej z rzeczywistością - nawet jeżeli w momencie tworzenia artysta nie do końca ją przewidział - to twórczość Rafała Ryterskiego jest wybitna. Szczegóły w nagraniu audycji.
Rafał Ryterski
Rafał RyterskiFoto: Piotr Czyż

Kompozytor nie mógł przewidzieć ostatnich wydarzeń w Ukrainie, tymczasem sensy zaklęte w jego muzyce rzucają na nią teraz całkowicie nowe światło!

Na spotkanie z Rafałem Ryterskim i jego twórczością w cyklu "Nowa Polska" zapraszała Ewa Szczecińska.

***

Rafał Ryterski to kompozytor i twórca projektów multimedialnych oraz współtwórca kolektywu kompozytorskiego gen~.rate. Ukończył kompozycję ze specjalnością multimedialną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie i kompozycję klasyczną w The Royal Academy of Music w Aarhus. Uczestniczył też w różnych kursach i sympozjach, m.in. Next Generation w ramach Donaueschinger Musiktage czy Sommerkurse für Neue Musik w Darmstadcie.

Artysta występuje zarówno na dużych festiwalach, takich jak Warszawska Jesień, Kody (Lublin), Elementi (Kraków) czy Dni Muzyki w Gdańsku, jak i w klubach.

Rafał Ryterski to także organizator wydarzeń artystycznych, m.in. wielu własnych koncertów oraz występów kolektywu gen~.rate.

Zobacz także:

Posłuchaj
59:21 2022_03_02 22_00_44_PR2_Nowa_Polska.mp3 Rafał Ryterski - aktualne sensy zaklęte w muzyce (Nowa Polska/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 2.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Iannis Xenakis x5

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:00
W czwartkowej "Nocnej strefie" pojawił się czarny box z pięcioma kolorowymi płytami. Duet HCH świętował w ten sposób setną rocznicę urodzin kompozytora, teoretyka muzyki i architekta Iannisa Xenakisa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 08:34
Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń