Iannis Xenakis x5

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2022 07:00
W czwartkowej "Nocnej strefie" pojawił się czarny box z pięcioma kolorowymi płytami. Duet HCH świętował w ten sposób setną rocznicę urodzin kompozytora, teoretyka muzyki i architekta Iannisa Xenakisa.
Setna rocznica urodzin Iannisa Xenakisa (na zdj.) minie 29 maja br.
Setna rocznica urodzin Iannisa Xenakisa (na zdj.) minie 29 maja br.Foto: Bresson/Magnum Photos/Forum

- 29 maja cały muzyczny świat będzie obchodził setną rocznicę urodzin francusko-greckiego kompozytora Iannisa Xenakisa. My świętować będziemy już teraz - zapraszał Jacek Hawryluk.

Iannis Xenakis (1922-2001) był pionierem muzyki stochastycznej, charakteryzującej się losowością, ale wywołaną przez ścisłe matematyczne procesy. W swojej twórczości kompozytor stosował modelowanie matematyczne, dążył do formalizacji muzyki.

Prezentowana w audycji twórczość Iannisa Xenakisa pochodzić będzie z pięciopłytowego boxu "Electroacoustic Works", który ukaże się niebawem, bo pod koniec stycznia tego roku. Bartek Chaciński jest już szczęśliwym posiadaczem tego wydawnictwa i podzielił się nim ze słuchaczami Dwójki w czasie audycji.

Rocznica okrągła, to i świętować można z wyprzedzeniem!

***

"Nocna strefa" to dwugodzinne autorskie pasmo, w którym przemierzamy rejony muzycznej awangardy, eksperymentu, jazzu, improwizacji, rocka, nietypowego popu i muzyki z najdalszych zakątków świata. 


Posłuchaj
114:15 2022_01_13 23_00_04_PR2_Nocna_strefa.mp3 Iannis Xenakis x5 (Nocna strefa/Dwójka) 

To też okazja do sięgnięcia po nagrania (także koncertowe!) z ostatnich miesięcy oraz płyty i zjawiska zapomniane. Emisja na antenie Programu 2 Polskiego Radia od poniedziałku do czwartku, który to dzień należy właśnie do duetu Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński.

Zobacz zapowiedź:

***

Tytuł audycji: Nocna strefa

Prowadzili: Bartek Chaciński Jacek Hawryluk

Data emisji: 13.01.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Duet HCH i największy syntezator na świecie

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2022 20:05
Brak sygnału? Dla tego duetu to nie problem. W czwartkowej "Nocnej strefie" Jacek Hawryluk i Bartek Chaciński prezentowali płytę "T.O.N.T.O." kanadyjskiej kompozytorki Robin Hatch.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Happy Birthday, Mr. Sakamoto

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2022 07:30
Ryuichi Sakamoto kończy w styczniu 70 lat. Urodziny dopiero za tydzień, ale w "Nocnej strefie" świętowaliśmy już teraz jubileusz jednego z najważniejszych japońskich muzyków ostatnich dekad, który dał się poznać jako eksperymentator, wizjoner, ale też jako aktywista i aktor.
rozwiń zwiń