Ewa Trębacz - poszukiwaczka dźwiękowych przygód

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2022 07:31
Przestrzenie akustyczne pomieszczeń rozrzuconych po tajemnych zakamarkach stanu Waszyngton, takie jak wieża chłodnicza nieczynnej elektrowni atomowej czy bunkier, odkrywa mieszkająca od lat w Seattle kompozytorka i poszukiwaczka dźwiękowych przygód Ewa Trębacz.
Ewa Trębacz - skrzypce, Leanna Keith - flet, Josiah Boothby - waltornia. Zdjęcia wykonane zostały podczas sesji nagraniowej w Satsop Nuclear Plant w stanie Waszyngton, USA do utworu Ewy Trębacz Tower of Broken Mirrors
Ewa Trębacz - skrzypce, Leanna Keith - flet, Josiah Boothby - waltornia. Zdjęcia wykonane zostały podczas sesji nagraniowej w Satsop Nuclear Plant w stanie Waszyngton, USA do utworu Ewy Trębacz "Tower of Broken Mirrors"Foto: Mark Haslam

Echa, odbicia i pogłosy tych pomieszczeń w spotkaniu z techniką trójwymiarowej rejestracji i projekcji dźwięku oraz z kreatywnością i wyobraźnią wychowanki Bogusława Schaeffera dają nadzwyczajne rezultaty. Kompozytorka zespala je z partiami głosów, waltorni, fletów czy skrzypiec.

Najnowsze utwory artystki, która przyjechała właśnie do Polski, by uczestniczyć w Festiwalu Musica Polonica Nova we Wrocławiu, były tematem kolejnej odsłony cyklu "Nowa Polska".

***

Ewa Trębacz, kompozytorka i artystka intermedialna; ur. 11 listopada 1973 w Krakowie. Od 2001 roku mieszka w Seattle, w Stanach Zjednoczonych. Jest absolwentką dwóch krakowskich uczelni: Akademii Muzycznej (klasa kompozycji Bogusława Schaeffera, 1999) oraz Akademii Ekonomicznej (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny, kierunek Informatyka i Ekonometria, 2000). W 2004 została słuchaczką pierwszego w Stanach Zjednoczonych programu studiów doktorskich w dziedzinie nowych mediów w Center for Digital Arts and Experimental Media (DXARTS), University of Washington, gdzie m.in. studiowała muzykę komputerową u Richarda Karpena oraz Juana Pampina. W 2010 roku uzyskała tytuł doktora.

Twórczość Ewy Trębacz obejmuje m.in. utwory instrumentalne (solowe, kameralne i symfoniczne), kompozycje z komputerowo realizowanym dźwiękiem, ścieżki dźwiękowe do eksperymentalnych filmów animowanych oraz przestrzenne kompozycje audiowizualne.

(Źródło: polmic.pl)

Posłuchaj
59:26 2022_05_11 22_00_04_PR2_Nowa_Polska.mp3 Ewa Trębacz - poszukiwaczka dźwiękowych przygód (Nowa Polska/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 11.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 08:34
Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tadeusz Wielecki. Kompozytor, który ufa naturze

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 13:00
Tadeusz Wielecki nie wierzy za bardzo w sztuczne konstrukty - wytwory ludzkiego rozumu. To naturalne zjawiska inspirują wiele jego kompozytorskich pomysłów, o których opowiadał w audycji z cyklu "Nowa Polska".
rozwiń zwiń