Krzysztof Meyer i muzyczne kolory

Ostatnia aktualizacja: 16.12.2021 07:27
Zamglone, opalizujące, pełne światła i światłocieni. Do tego intymne nastroje poezji Paula Verlaine'a. Muzyczne kolory będą tematem kolejnej audycji "Nowa Polska", w której gościem będzie pedagog, kompozytor i pianista Krzysztof Meyer.
Krzysztof Meyer jest kompozytorem, pianistą, a także autorem książek o muzyce
Krzysztof Meyer jest kompozytorem, pianistą, a także autorem książek o muzyceFoto: NIFC

Krzysztof Meyer (ur. 1943 w Krakowie) jest kompozytorem, pianistą, a także autorem książek o muzyce. Jak wspominał w Dwójce, teorii muzyki uczyła go siostrzenica generała Fieldorfa "Nila" - Maria Fieldorf, kompozycji: Stanisław Wiechowicz, Krzysztof Penderecki i – nieformalnie - Witold Lutosławski. W młodości pianista awangardowego zespołu MW2, potem wykładowca kompozycji w Akademii Muzycznej w Krakowie i w Hochschule für Musik w Kolonii. 

Jego muzyka była wykonywana w wielu najważniejszych ośrodkach muzycznych, m.in. w Carnegie Hall w Nowym Jorku, Berlińskiej Filharmonii i wiedeńskiej Wiener Musikverein. Ważną częścią działalności artysty jest muzykologia. Krzysztof Meyer jest bowiem autorem pierwszej polskiej monografii życia i twórczości Dymitra Szostakowicza, przetłumaczonej na kilka języków, a wraz z żoną Danutą Gwizdalanką - Witolda Lutosławskiego.

Dwa utwory Krzysztofa Meyera: Chansons d'un reveur solitaire (Pieśni samotnego marzyciela) na sopran i orkiestrę i Muzyka światła i półcienia na orkiestrę będą tematem kolejnej audycji cyklu "Nowa Polska". Wśród wykonawców Claudia Barainsky - sopran, Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach pod dyrekcją Łukasza Borowicza i Orkiestra Miasta Tychy Aukso pod dyrekcją Marka Mosia.


Posłuchaj
57:58 2021_12_15 22_00_33_PR2_Nowa_Polska.mp3 

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 15.12.2021

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Krzysztof Meyer: lata 60. to czas moich muzycznych inspiracji

Ostatnia aktualizacja: 28.09.2018 11:19
- Studia w krakowskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej były dla mnie wspaniałym, jedynym w swoim rodzaju okresem ze względu na ilość nowych impulsów, wrażeń, zainteresowań i inspiracji – mówił w Dwójce ceniony kompozytor, pianista i pedagog.
rozwiń zwiń