Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 08:34
Wszystko, co weźmie na swój kompozytorski warsztat – klarnet, kościelne organy, kontrabas czy orkiestrę – zamienia w złoto, czyli w wyselekcjonowane alikwoty, interferencje fal dźwiękowych albo np. brzmieniowe izochromie. Jak zwał, tak zwał – chodzi o to, że komponuje fantastyczną muzykę! Kto? Żaneta Rydzewska, która była bohaterką audycji z cyklu "Nowa Polska".
Żaneta Rydzewska w swoich utworach często nawiązuje do natury, fizyki, filozofii, współczesnych problemów społecznych i relacji międzyludzkich.
Żaneta Rydzewska w swoich utworach często nawiązuje do natury, fizyki, filozofii, współczesnych problemów społecznych i relacji międzyludzkich.Foto: Helena Canovas Pares

Żaneta Rydzewska jest polską kompozytorką, klarnecistką i improwizatorką. Ukończyła studia w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w klasie kompozycji Aleksandra Kościowa i Stanisława Moryto oraz w klasie klarnetu Wojciecha Mrozka, a także w Hochschule für Musik und Tanz Köln w klasie kompozycji Brigitty Muntendorf. Studiowała także filozofię na Uniwersytecie Warszawskim (studia podyplomowe).

W swoich utworach często nawiązuje do natury, fizyki, filozofii, współczesnych problemów społecznych i relacji międzyludzkich.

Jest laureatką konkursu kompozytorskiego "The Science of Fiction" (IAM / Klangforum Wien), II Międzynarodowego Konkursu Kompozytorskiego "Patri Patriae" w Katowicach, III Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Kompozytorów im. M. Stachowskiego w Krakowie, AKOM Ensemble w Rotterdamie, VII Konkursu Kompozytorskiego im. Z. Mycielskiego w Warszawie, Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego "...kiedy myślę Berio..." we Wrocławiu, Konkursu Kompozytorskiego im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku.


Posłuchaj
58:31 2022_02_16 22_00_22_PR2_Nowa_Polska.mp3 Żaneta Rydzewska. Fizyka, filozofia, relacje w dźwiękach (Nowa Polska/Dwójka) 

Jej utwory były wykonywane na międzynarodowych festiwalach m.in. Lucerne Festival, Wittener Tage für neue Kammermusik (WDR3), Ultraschall Berlin, Acht Brücken, Orgel-Mixturen (Deutschlandfunk), Tampere Biennale 2018, Warszawska Jesień, Sacrum Profanum, Oddźwięki w Warszawie, Ad libitum, Korvat auki Helsinki, ON-Cologne, Avant Art Festival, High Noon Musik 2000+ w Konstancji, Cluster w Lucce, Containerklang Cologne, AvantGaten w Liedberg, Sanatorium Dźwięku, "Eksperymentalne Wtorki" Sinfonii Varsovii, Warszawskie Spotkania Muzyczne, Nowe Fale w Gdańsku.

[Źródło: zanetarydzewska.com]

***

Tytuł audycji: Nowa Polska

Prowadziła: Ewa Szczecińska

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Szábolcs Esztényi. Mentor muzycznych pokoleń

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2020 07:00
Urodzony 81 lat temu w Budapeszcie pianista, improwizator i kompozytor był bohaterem audycji z cyklu "Nowa Polska". Dlaczego on? Ponieważ od ponad pięćdziesięciu lat mieszka w Polsce, wychował kilka pokoleń kompozytorów, improwizatorów, wpajając im kodalyowską metodę umuzykalniania jako pierwszego kroku do tego, by zostać prawdziwym muzykiem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pitagorejski kompozytor

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2021 23:00
Bohaterem audycji cyklu "Nowa Polska" był Mateusz Ryczek, pianista i kompozytor.
rozwiń zwiń