Mr. Jones/Ms. Holland

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2019 16:55
W kinach oglądać można już nowy film Agnieszki Holland. "Obywatel Jones" (oryginalny tytuł "Mr. Jones") to kontynuacja poetyki polskiej reżyserki. Jakie dawne jej dzieła odbijają się w opowieści o walijskim dziennikarzu Garetcie Jonesie?
Audio
  • "Obywatel Jones" na tle wcześniejszych filmów Agnieszki Holland (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Kadr z filmu Obywatel Jones
Kadr z filmu "Obywatel Jones"Foto: Robert Pałka/Kino Świat

ikar leszek możdżer 1200.jpg
Życie jak film, czyli o polskim kinie biograficznym

"Obywatel Jones" został nagrodzony Złotymi Lwami na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, swoją światową premierę miał na Berlinale. Bohaterem filmu jest dziennikarz Gareth Jones, który chce opisać gwałtowną modernizację Związku Radzieckiego. W tym celu decyduje się na podróż do Moskwy, aby przeprowadzić wywiad ze Stalinem. Przez przypadek odkrywa problem "wielkiego głodu" na Ukrainie.

W roli głównej zobaczymy Jamesa Nortona. W filmie zagrali także: Vanessa Kirby, Peter Sarsgaard, Joseph Mawle oraz polscy aktorzy: Michalina Olszańska, Patrycja Volny, Krzysztof Pieczyński i Marcin Czarnik.

O filmie opowiadała w audycji sama Agnieszka Holland, a także aktorzy Patrycja Volny i Krzysztof Pieczyński oraz krytyk Łukasz Maciejewski.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 27.10.2019

Godzina emisji: 9.30

pg/ml

Czytaj także

"Córka trenera". Film, który zmienił Karolinę Bruchnicką

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2019 17:00
- Odziedziczyłam w prawdziwym życiu kilka cech mojej bohaterki - mówiła w Dwójce aktorka, którą od piątku można oglądać w nowym filmie Łukasza Grzegorzka.
rozwiń zwiń