"To jest nasz film". 94. urodziny Andrzeja Wajdy

Ostatnia aktualizacja: 08.03.2020 11:02
Bohaterem audycji "Stare i nowe filmy kinowe" był reżyser, współtwórca polskiej szkoły filmowej, laureat Oscara za całokształt twórczości. W piątek (6.03) minęła 94. rocznica urodzin mistrza polskiego kina.
Audio
  • Kino Andrzeja Wajdy (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Andrzej Wajda
Andrzej WajdaFoto: Shutterstock/BeeZeePhoto

"Jak film jest udany to jest to nasz film. (...) Ale bywają filmy, które się nie udadzą i wtedy to jest mój film" - mówił Andrzej Wajda (1926-2016). 

Należał do najważniejszych twórców kina europejskiego. Jego filmy były doceniane na całym świecie, czego dowodem jest Oscar za całokształt twórczości.

Jego szkoła jest dziś inspiracją dla młodych reżyserów, a jego filmy są częścią żywej historii, bo wciąż wśród zagranicznych twórców obok Krzysztofa Kieślowskiego jego nazwisko pada najczęściej.

O Andrzeju Wajdzie w audycji opowiadali: reżyserka Agnieszka Holland, dziennikarz filmowy Łukasz Muszyński, fotosistka mistrza Renata Pajchel, aktor Wojciech Pszoniak, a także bohaterowie filmu przygotowanego z okazji 90. urodzin Wajdy: producent Michał Kwieciński, reżyser Janusz Zaorski i aktorka Krystyna Janda.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 8.03.2020

Godzina emisji: 9.30

am/pg

Czytaj także

Wspomnienia o Andrzeju Wajdzie. "Szedł za zewem natury"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2016 12:33
– Andrzej Wajda tworzył filmy definiujące naszą tożsamość narodową, nasze rozumienie polskości i historii – mówił w Rozmowie Kulturalnej Tomasz Raczek, krytyk filmowy. Zmarłego reżysera, mistrza polskiego kina wspominała również Magdalena Felis, dziennikarka filmowa.
rozwiń zwiń