"Hydrozagadka" - pierwszy polski film campowy

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2020 12:43
70 minut pełnych absurdu i niezrozumienia wśród krytyków i recenzentów, frazy z Szekspira, uśmiech spowodowany amerykańskim kinem, w którym główną rolę grają superbohaterowie, ale też subtelny komentarz do sytuacji w Polsce. Pół wieku temu zaczęto prace nad "Hydrozagadką" - ponadczasowym filmem Andrzeja Kondratiuka.
Audio
  • 50. rocznica powstania "Hydrozagadki" (Stare i nowe filmy kinowe/Dwójka)
Plakat filmu Hydrozagadka
Plakat filmu "Hydrozagadka"Foto: Mat. promocyjne

49 lat temu, 30 kwietnia 1971 roku, odbył się pierwszy pokaz "Hydrozagadki". 34-letni wówczas Andrzej Kondratiuk zaprosił do współpracy Andrzeja Bonarskiego. Opowiadał on, że pisząc scenariusz obaj zaśmiewali się do łez. Powstał filmowy żart, pełna absurdu parodia filmów o superbohaterach, w której nie brakowało też nawiązań do przaśnej socjalistycznej rzeczywistości. - Byliśmy młodzi, niepoważni, nie interesowała nas ponura rzeczywistość - wspominał w jednym z wywiadów Bonarski.

Anglicy stworzyli Jamesa Bonda, Amerykanie - Supermana. My mieliśmy Asa - bohatera kultowej komedii. Pierwszy polski film o superbohaterze znad Wisły wspominali w audycji jego współtwórcy: asystent scenografa Michał Sulkiewicz oraz aktorka Iga Cembrzyńska, a także współpracownica Andrzeja Kondratiuka Ajka Tarasow. O "Hydrozagadce" mówił też krytyk filmowy Łukasz Maciejewski.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe

Prowadziła: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 26.04.2020

Godzina emisji: 9.30

pg

Zobacz więcej na temat: Andrzej Kondratiuk film polski
Czytaj także

Janusz Kondratiuk. Między smutkiem a komedią

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2020 05:35
– Życie płata figle. Sytuacja z jednej strony zobaczona jest straszna, a z drugiej absurdalna i śmieszna. Bardzo lubię mieszać te dwa punkty widzenia – mówił reżyser w 2018 roku, w jednym z ostatnich wywiadów dla Polskiego Radia. Janusz Kondratiuk zmarł 7 października w wieku 76 lat.
rozwiń zwiń