X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Nie żyje Andrzej Kondratiuk - reżyser "prowincjonalny"

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2016 12:50
- Dokąd płynę? Do kina, do filmu, który jest niepodobny do innych. Nie wiadomo, do jakiej szuflady mnie włożyć - mówił o sobie Andrzej Kondratiuk w wywiadzie dla Czwórki z 2013 roku.
Audio
  • O Andrzeju Kondratiuku opowiadają Iga Cembrzyńska i Ewa Szykulska (Ściąga z Popkultury/Czwórka)
Andrzej Kondratiuk zmarł 22 czerwca 2016 roku. Miał 79 lat
Andrzej Kondratiuk zmarł 22 czerwca 2016 roku. Miał 79 latFoto: TVP/PAP/Marek Głowiński

Sylwetkę reżysera, scenarzysty i zasłużonego twórcy kina "prowincjonalnego" przybliżyliśmy słuchaczom z okazji 77. urodzin artysty. Obchodził je 20 lipca razem z żoną Igą Cembrzyńską w małej wsi Gzowo, gdzie mieszkał od połowy lat 70.

- Jesteśmy ze sobą już tak długo, a mnie się wydaję, że ślub braliśmy zaledwie wczoraj - mówiła aktorka Iga Cembrzyńska. - Przez całe życie czytałam jego scenariusze, udzielałam rad i wydaje mi się, że znalazłam sobie własne miejsce w jego twórczości. Uwielbiam jego poczucie humoru, nie wyobrażam sobie bez niego życia.

Andrzej Kondratiuk przygodę z filmem zaczynał od serialowej ekranizacji opowiadań Jerzego Szaniawskiego "Profesor Tutka”. Potem były kultowe już dzisiaj filmy "Wniebowzięci", "Wrzeciono czasu", "Słoneczny zegar" oraz "Hydrozagadka", w której obok Igi Cembrzyńskiej wystąpiła Ewa Szykulska w roli panny Joli: - Andrzej nikomu nie pobłażał. Dla młodej aktorki, a taką wówczas byłam, praca z nim była solidną lekcją kina - wspomina aktorka. - Na początku trochę się go bałam, bo wydawało mi się, że jestem za głupia i niedoświadczona. Ale potem, dzięki wspólnym rozmowom, otwartości reżysera i owocnej pracy wszystko się zmieniło.

Twórczość Andrzeja Kondratiuka jest w polskim kinie zjawiskiem wyjątkowym, tak jak i postać samego twórcy, który, jak to określił Tadeusz Lubelski, "dopracował się statusu reżysera prywatnego".

kul/pj

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Jak Audrey Hepburn zakochała się w Rzymie

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2013 12:00
Czwórka odwiedza legendarne zakątki świata. Tropiliśmy już hobbistów w Nowej Zelandii i ruszyliśmy śladem legendarnych piratów na karaibskich wyspach. Dziś nadszedł czas, by odwiedzić Rzym, który "zagrał" między innymi w filmie "Rzymskie wakacje".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Grabowski: szkoła teatralna była dla mnie jak nieustające wakacje

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2013 12:30
- Nigdy nie myślałem o zawodzie aktora. Za to bardzo chciałem być studentem szkoły teatralnej - tak wybór kierunku studiów wspomina znany aktor Andrzej Grabowski. I dodaje, że nie chodziło tylko o piękne dziewczyny.
rozwiń zwiń