Wszystkie twarze Jokera

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2019 16:38
W audycji rozmawialiśmy o filmie, w którym postać strudzonego życiem komika popadającego w obłęd i przeobrażającego się w psychopatycznego mordercę kreuje Joaquin Phoenix. Obraz wyreżyserował Todd Phillips.
Audio
  • Filmowe oblicza upiornego komika (Stare i nowe hity kinowe/Dwójka)
Plakat promujący film
Plakat promujący filmFoto: mat. prasowe

Film został nagrodzony Złotym Lwem na Festiwalu Filmowym w Wenecji. O roli, która jest wyzwaniem opowiedzą twórcy filmu. Wskrzesimy także inne filmowe i komiksowe wizerunki Jokera. Pierwszy raz pojawił się on na łamach komiksu wiosną 1940 roku. Był wzorowany na postaci Gwynplaine’a z filmu z 1928 roku pod tytułem "Człowiek, który się śmieje".

W Jokera wcielili się: Cesar Romero w 1967 roku, Jack Nicholson w 1989 roku, Heath Ledger w 2008 roku, Cameron Monaghan w 2014 roku i Jared Leto w roku 2016. Która kreacja zasługuje na uznanie i jakie filmy zawiera w sobie obraz Todda Phillipsa? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Goście: Łukasz Muszyński (dziennikarz portalu Filmweb) oraz Kamil Śmiałkowski (badacz popkultury)

Data emisji: 6.10.2019

Godzina emisji: 9.30

mko

Czytaj także

Piłsudski- superbohater w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Od niedawna w polskich kinach można oglądać film Michała Rosy, opowiadający o Józefie Piłsudskim. W audycji "Stare i nowe filmy kinowe" zastanawialiśmy się, czy postać marszałka staje się ponadczasowa, pomimo podważania otaczającej go legendy.
rozwiń zwiń