Piłsudski- superbohater w kinie?

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2019 08:00
Od niedawna w polskich kinach można oglądać film Michała Rosy, opowiadający o Józefie Piłsudskim. W audycji "Stare i nowe filmy kinowe" zastanawialiśmy się, czy postać marszałka staje się ponadczasowa, pomimo podważania otaczającej go legendy.
Audio
  • Piłsudski- superbohater w kinie? (Stare i nowe tematy filmowe/Dwójka)
Kadr z filmu Piłsudski. W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys Szyc
Kadr z filmu "Piłsudski". W rolę Józefa Piłsudskiego wcielił się Borys SzycFoto: mat. promocyjne / Next Film / fot. Jarosław Sosiński

13 września do kin wszedł nowy film Michała Rosy pod tytułem "Piłsudski". "Ziuk" (w tej roli Borys Szyc) po brawurowej ucieczce ze szpitala psychiatrycznego ponownie staje na czele polskiego podziemia niepodległościowego. Nieugięty na polu walki, w życiu prywatnym poddaje się namiętności, rozdarty między dwiema kobietami jego życia – żoną (Magdalena Boczarska) i kochanką (Maria Dębska). Przez zachowawczych członków Polskiej Partii Socjalistycznej uważany za terrorystę, Piłsudski wraz z najbliższymi współpracownikami nie cofnie się przed niczym – zamachami na carskich urzędników i najwyższych oficerów, szmuglowaniem bomb, zuchwałym napadem na pociąg, by osiągnąć swój cel: niepodległą Polskę. Zbliża się rok 1914 i "Ziuk" widzi nowe szanse na osiągnięcie niemożliwego. Reżyser odbrązowił postać marszałka, jednak w rządzącym się swoimi prawami kinie, Józef Piłsudski staje się superbohaterem.

***

Tytuł audycji: Stare i nowe filmy kinowe 

Prowadzi: Beata Kwiatkowska

Data emisji: 22.09.2019

Godzina emisji: 9.30

am/mko

Czytaj także

"Mowa ptaków", "Piłsudski" i inne premiery filmowe

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2019 17:00
Oczekujemy na premierę "Piłsudskiego" Michała Rosy oraz "Mowy ptaków" Xawerego Żuławskiego. Ryszard Jaźwiński rozmawiał z drugim z wymienionych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Magdalena Boczarska: ta kobieta ulepiła marszałka

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2019 10:30
- Myślę, że była osobą, która stała za wieloma jego decyzjami. Bardzo liczył się z jej zdaniem. Była społecznikiem, politykiem i działaczem na długo, zanim stał się nim Piłsudski - mówiła aktorka, która w filmie Michała Rosy "Piłsudski" wcieliła się w rolę pierwszej żony marszałka.
rozwiń zwiń