Urny z Opery Paryskiej

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 07:00
W 1907 roku w piwnicach Opery Paryskiej zakopane zostały urny z jednymi z pierwszych nagrań, jakie zostały zrealizowane w historii fonografii. O urnach z czasem zapomniano. Pamięć o nich przywrócił przypadek...
Odnalezione w Operze Paryskiej nagrania dokumentują pierwsze spotkania z mikrofonem gwiazd operowych przełomu XIX i XX w.
Odnalezione w Operze Paryskiej nagrania dokumentują pierwsze spotkania z mikrofonem gwiazd operowych przełomu XIX i XX w.Foto: FCG/Shutterstock

Posłuchaj
58:57 2021_11_30 22_00_08_PR2_Tematy_operowe.mp3 Urny z Opery Paryskiej (Tematy operowe/Dwójka)

Urny wydobyte zostały po stu latach, w roku 2007. Zdumieni słuchacze znaleźli na nich niezwykłe nagrania, dokumentujące pierwsze spotkania z mikrofonem gwiazd operowych przełomu XIX i XX wieku.

W audycji wsłuchaliśmy się w te nagrania.

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 30.11.2021

Godzina emisji: 22.00

 

Czytaj także

Violetta Bielecka: Opera i Filharmonia Podlaska będą się rozwijać

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2021 17:00
- Jesteśmy największym pracodawcą w sektorze kultury w regionie. Naszym zadaniem jest upowszechnianie muzyki, docieranie do środowisk, które mają do niej trudny dostęp. Rozpoczęliśmy projekt "Czy Moniuszko spotkał Chopina?" finansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w różnych miejscach na Podlasiu młodzież podeszła do niego z entuzjazmem - mówiła na antenie Dwójki prof. Violetta Bielecka, dyrektor Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jan Tomasz Adamus: dla niektórych ta wersja "Halki" może być strawniejsza

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 18:18
- Jedni lubią te wszystkie tańce i ludowe cytaty, a inni właśnie dokładnie za tym nie przepadają. W związku z tym może dla takich osób ta wcześniejsza wersja "Halki" jest strawniejsza w odbiorze, jeśli można użyć takiego określenia - mówił w Dwójce szef Capelli Cracoviensis o albumie "Halka".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ulf Schirmer dyryguje "Cinq Mars" Charles'a Gounoda

Ostatnia aktualizacja: 23.11.2021 23:00
W audycji wysłuchaliśmy fragmentów opery w czterech aktach Charles'a Gounoda do libretta Paula Poirsona i Louisa Galleta. To luźna adaptacja powieści historycznej Alfreda de Vigny'ego.
rozwiń zwiń