Polskie Radio
Section05
Capella Cracoviensis

Trwa Festiwal Eufonie. Za nami koncert Capelli Cracoviensis i Javiera Zafry

W Warszawie trwa IV Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie. W środę (23 listopada) na Zamku Królewskim w Warszawie odbył się koncert hiszpańskiego fagocisty Javiera Zafry oraz Capelli Cracoviensis. Zespół realizuje właśnie sześcioletni projekt, który zakłada wykonanie wszystkich symfonii Josepha Haydna.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Eufonie Capella Cracoviensis Jan Tomasz Adamus Europa Środkowo-Wschodnia

Jan T. Adamus: opera jest jak kalejdoskop kodów kulturowych

- Opera jako suma sztuk jest taką nieustającą "przypominajką", że nie wzięliśmy się znikąd, tylko nasza kultura trwa trochę dłużej, niż to nam się na co dzień wydaje. Ten duch, to światło, które płynie z greckiej i rzymskiej starożytności, daje w moim pojęciu szansę na piękniejsze, swobodniejsze życie - mówił w "Wybieram Dwójkę" Jan Tomasz Adamus, dyrektor Festiwalu Opera Rara. Tegoroczna odsłona wydarzenia startuje już w najbliższą sobotę (12.02).
Zobacz więcej na temat:  opera muzyka klasyczna muzyka współczesna Kraków Capella Cracoviensis Jakub Kukla Dwójka MUZYKA

Capella Cracoviensis z nagraniami Haydna. "Chcemy być z tą muzyką na co dzień"

- To jest zdarzenie niezapomniane. Granie na luzie tych symfonii pozwala w ludzki sposób spojrzeć na repertuar i pozwala stwierdzić że Haydn może nam towarzyszyć codziennie. To odbrązowienie kompozytora jest inspirujące - mówił w Dwójce Jan Tomasz Adamus - szef Capelli Cracoviensis, która nagrała symfonie austriackiego kompozytora na płytach winylowych.
Zobacz więcej na temat:  Capella Cracoviensis Joseph Haydn muzyka klasyczna Dwójka Jakub Kukla MUZYKA