"Wyprawy pana Brouczka" - operowy hit XX wieku

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2022 08:00
Podczas audycji wysłuchaliśmy opery "Wyprawy pana Brouczka", której autorem jest czeski kompozytor Leosz Janaczek. To muzyczna podróż w przestrzeni i czasie - od praskiej karczmy Vikárka, przez Księżyc aż do Husytów.
Audio
  • "Wyprawy pana Brouczka" - operowy hit XX wieku (Tematy operowe/Dwójka)
W świecie opery wszystko jest możliwe - nawet wyprawa na księżyc, gdzie mieszkają... uduchowieni artyścu
W świecie opery wszystko jest możliwe - nawet wyprawa na księżyc, gdzie mieszkają... uduchowieni artyścuFoto: shutterstock.com/diversepixel

Dzieło to (premiera w 1920 r.) jest piątą z kolei operą Janáčka i składa się w zasadzie z dwóch jednoaktowych oper. Przy jej tworzeniu autor inspirował się powieścią Svatopluka Čecha.

W pierwszej części opery tytułowy bohater Matěj Brouczek wybiera się w podróż na Księżyc. Jak się okazuje, znajduje się tam idealistyczny świat artystów, którzy nie jedzą ani nie piją, a jedynie dyskutują o sztuce.

W drugiej części Brouczek schodzi na ziemię, ale rozpoczyna podróż w czasie, cofa się do XV wieku i trafia między husytów. Głosi wśród nich konieczność obrony prawdy, ale postrzegany jest jako wróg i skazany zostaje na stos. Przed okrutną śmiercią ratuje go fakt, że... cała ta podróż była jedynie snem. Brouczek budzi się z niego w pustej beczcie od piwa przed karczmą Vikárka na Zamku w Pradze.

Leosz Janaczek (1854-1928) pochodził ze wsi Hukvaldy w kraju morawsko-śląskim w Czechach, a jego ojciec był miejscowym nauczycielem. Jako nastolatek nauczył się gry na organach. Dość skromne pochodzenie nie przeszkodziło mu w zrobieniu wielkiej światowej kariery. Studiował w Pradze, w Lipsku i w Wiedniu. W 1881 r. w Brnie założył szkołę organistów, a później został dyrygentem tamtejszej filharmonii. Wkrótce zaczął pisać opery, ale praski teatr nie chciał ich wystawiać. Dopiero po 12 latach, w 1916 r. wystawiono operę "Její pastorkyňa" ("Jej pasierbica" znana też pod tytułem "Jenůfa"), która odniosła duży sukces. 

Dzięki temu, że przyjaciel Leosza Janaczka Max Brod tłumaczył libretta na język niemiecki, dzieła czeskiego twórcy zaczęły pojawiać się w operach austriackich i niemieckich i zyskały międzynarodowy rozgłos.

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 8.03.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Václav Luks: historia bel canta sięga czasów Monteverdiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2014 13:00
- Wraz z Raffaelą Milanesi przedstawiamy nowy punkt widzenia bel canta - mówił szef Praskiej Orkiestry Barokowej Collegium 1704 przed środowym występem zespołu na Festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Nie umiałem czytać ani pisać, a już znałem nuty". Cztery lata temu zmarł Krzysztof Penderecki

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2024 06:00
Krzysztof Penderecki, kompozytor, dyrygent, pedagog, jeden z najbardziej cenionych na całym świecie twórców muzyki, zmarł nad ranem 29 marca 2020 roku. Przeżył 86 lat. Pozostały po nim dzieła, które zmieniały myślenie o muzyce zarówno w XX, jak i w XXI wieku.
rozwiń zwiń