Benjamin Britten dokręca śrubę

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2022 15:19
W kolejnej audycji Aleksander Laskowski przypomniał operę brytyjskiego kompozytora Benjamina Brittena "The Turn of the Screw" z 1954 roku.
Benjamin Britten
Benjamin BrittenFoto: Shutterstock/catwalker

"The Turn of the Screw" (Dokręcanie śruby) to opera skomponowana przez Benjamina Brittena z librettem Myfanwy Piper. Libretto oparte jest na powieści "The Turn of the Screw" Henry'ego Jamesa z 1898 r.

Pełen napięcia thriller operowy znajduje się w światowym kanonie najwybitniejszych dzieł operowych XX wieku. Akcja toczy się w kryjącym ponure tajemnice domu, w wiktoriańskiej Anglii. Kolejne wydarzenia i muzyka niczym śruba wkręcają widzów coraz głębiej w poczucie niepewności i strachu.

W audycji słuchaliśmy nagrania z udziałem tenora Iana Bostridge’a oraz Mahler Chamber Orchestra pod dyrekcją Daniela Hardinga.

Edward Benjamin Britten to kompozytor, dyrygent i pianista, uchodzący za najwybitniejszego kompozytora brytyjskiego XX wieku. Jego pierwsze lekcje gry na fortepianie i zapisu nutowego prowadziła matka, później grywał również na altówce. Wykształcenie odebrał w Gresham’s School w Holt, potem studiował w Royal College of Music w Londynie.

Podczas studiów zapoznał się z muzyką Igora Strawińskiego, Gustava Mahlera i Dmitrija Szostakowicza. Po ich ukończeniu wrócił do rodzinnej miejscowości na dwa lata, później zarabiał, opracowując muzykę filmową. Był już wtedy znanym pianistą i akompaniatorem. Jego pierwsza kompozycja ("Our Hunting Fathers") wywołała zdziwienie i poruszenie, kompozytor dopiero w 1945 zyskał międzynarodową sławę operą "Peter Grimes".

Posłuchaj
59:54 2022_05_17 21_59_55_PR2_Tematy_operowe.mp3 Benjamina Brittena "The Turn of the Screw" (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 17.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

"Britten przecenił inteligencję Brytyjczyków"

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2018 14:08
- Pisząc "Glorianę", Britten chciał być szczery i dodatkowo stworzyć dzieło dalekie od sztampy i banału - o operze, która wywołała skandal w Wielkiej Brytanii opowiadał w Dwójce dyrygent Ivor Bolton.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Natalia Babińska poleca "Curlew River" Benjamina Brittena

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 23:00
Gościem audycji z cyklu "Moja opera" była Natalia Babińska - reżyserka, kompozytorka i scenarzystka. Którą inscenizację opery Benjamina Brittena pt. "Curlew River" ceni ona sobie najbardziej?
rozwiń zwiń