REKLAMA

"Halka" na instrumentach historycznych

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2022 08:00
W audycji "Tematy operowe" wysłuchaliśmy "Halki" Stanisława Moniuszki w nagraniu Capelli Cracoviensis pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa (Sony Music 2021).
Capella Cracoviensis
Capella CracoviensisFoto: mat. prasowe

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 roku. Jego wielkie dzieła sytuowane są w okresie polskiego romantyzmu i chyba nie ma Polaka, który nie potrafiłby podać choćby jednego tytułu. "Halka" - opera, która przyniosła Stanisławowi Moniuszce sławę - miała prapremierę w 1848 roku w Wilnie w wersji 2-aktowej, a 10 lat później w Warszawie w wersji 4-aktowej. Należy dodać, że libretto "Halki" napisane było przez Włodzimierza Wolskiego - XIX-wiecznego polskiego poetę, powieściopisarza, tłumacza i librecistę.

Dzięki "Halce" Moniuszko odmienił swoje życie. Nie tylko zyskał sławę, ale również otrzymał stałe zatrudnienie w Warszawie, co było jego wielkim marzeniem. Po premierze zyskał miano ojca polskiej opery narodowej oraz status jednego z najważniejszych kompozytorów polskich swoich czasów.

W audycji przypomnimy "Halkę" Stanisława Moniuszki w Wileńskiej wersji z 1848 roku - jest to premierowe wykonanie polskiej "opery narodowej" na historycznych instrumentach. Wykonawcami są członkowie znakomitej Capelli Cracoviensis (specjalizującej się w wykonywaniu muzyki dawnej) pod dyrekcją Jana Tomasza Adamusa.

Zobacz też:

Posłuchaj
57:51 2022_05_03 22_00_57_PR2_Tematy_operowe.mp3 "Halka" na instrumentach historycznych (Tematy operowe/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Tematy operowe

Prowadził: Aleksander Laskowski

Data emisji: 3.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

Patriotyzm w utworach Moniuszki. Prof. Miziołek: to peany na cześć polskości

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2022 07:59
- Zaraz po powstaniu, po kilku wystawieniach "Strasznego dworu" go ocenzurowano, zostały dwa wiersze: "Znać żywota piękne cele, musi znosić pracy trud" i w tej formie Moniuszko trwał - powiedział w Polskim Radiu 24  prof. Jerzy Miziołek, historyk sztuki z Uniwersytetu Warszawskiego. - Możemy powiedzieć, że i pieśni Moniuszki, i te trzy opery i parę innych to wielki pean na cześć polskości. Moniuszko jest wielkim bohaterem niepodległości, który powinien stanąć na Gościńcu Wolności - dodał. 
rozwiń zwiń