X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Rok 1795 - artystyczny przełom w życiu Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2019 11:00
Jedno wydarzenie w karierze artystycznej Beethovena wyróżnia rok 1795 szczególnie i powoduje, że okazał się on istotną cezurą w biografii młodego kompozytora.
Audio
  • Rok 1795 - artystyczny przełom w życiu Beethovena (Beethoven 2020/Dwójka)
Pomnik Ludwiga van Beethovena
Pomnik Ludwiga van BeethovenaFoto: Shutterstock/fotomarekka

Wydarzeniem tym była publikacja Triów fortepianowych opus 1 i zapoczątkowanie kontraktu z wydawnictwem Artaria. Ta wiedeńska oficyna była bardzo zasłużona dla propagowania dorobku twórców epoki klasycznej. Dwa miesiące przed publikacją Triów op. 1 Beethoven dał także swój pierwszy, publiczny koncert w Wiedniu. W Burgtheater wykonał swój koncert fortepianowy. Do dzisiaj trwają spory, który z koncertów wówczas zagrał, ale temu wydarzeniu poświęcona będzie oddzielna audycja.

W tym wydaniu programu – zaprezentowane zostało Trio Es-dur op. 1 nr 1, w klasycznej interpretacji legendarnego, amerykańskiego zespołu kameralnego Beaux Arts Trio. Znalazły się w nim również wybrane Tańce niemieckie WoO 8 (utwory nieopusowane), skomponowane w 1795 roku, oraz fortepianowe miniatury – sześć Menuetów WoO 19 w wykonaniu Michaiła Pletniowa.

***

Tytuł audycji: Beethoven 2020 

Prowadzi: Marcin Majchrowski

Data emisji: 26.09.2019

Godzina emisji: 22.00

bch/am

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Szymon Nehring: w Beethovenie najtrudniejsza jest ekspresja

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2019 12:46
- Łatwiej mi się utożsamić z utworami Prokofiewa i Rachmaninowa, które są bliższe ekspresją temu, co współcześnie odczuwam. Beethoven wymaga specjalnego podejścia - mówił w Dwójce pianista, który wystąpił na inauguracji 23. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wczesne dzieła Ludwiga van Beethovena

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2019 12:35
Jego twórczość jest ogromna – prawie 140 opusowanych dzieł i ponad 200 nieopusowanych. I chociaż tak popularna, to nie oznacza, że doskonale znana. W audycji "Beethoven 2020" pojawią się wszystkie jego arcydzieła i najpopularniejsze utwory oraz tyle, ile zdoła się zmieścić utworów mniej znanych, co nie oznacza, że mniej ciekawych.
rozwiń zwiń