Łukasz Borowicz: wyroki historii bywają dla muzyki niesprawiedliwe

Ostatnia aktualizacja: 29.11.2020 12:43
- Lubię niewiadomą. Najciekawsze jest dla mnie to, że odkrywając nieznane utwory sprawdzamy wyroki historii. Często są one szalenie niesłuszne, szczególnie jeżeli chodzi o utwory sceniczne, operowe i baletowe. Im dłużej tym się zajmuję, tym większą zdaję sobie sprawę, jak kolosalne znaczenie w przypadku sukcesu dzieł scenicznych ma przypadek - mówił w Dwójce dyrygent.
Łukasz Borowicz
Łukasz BorowiczFoto: Grzegorz Śledź/Polskie Radio

Posłuchaj
59:11 2020_11_29 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Łukasz Borowicz. Koneser dzieł zapomnianych (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Łukasz Borowicz 1200.jpg
Łukasz Borowicz: ten Czeriepnin to fenomenalna partytura

Łukasz Borowicz - były dyrektor artystycznej Polskiej Orkiestry Radiowej, od 2006 roku pierwszy dyrygent gościnny Orkiestry Filharmonii Poznańskiej - słynie z zamiłowania do odkrywania zapomnianych dzieł muzyki polskiej. Potwierdzeniem tego są zarówno programy koncertowe artysty, jak i jego rozbudowana dyskografia.

Gość Cafe "Muza" od lat współpracuje z wieloma orkiestrami na świecie, w tym m.in.: London Philharmonic Orchestra, BBC Scottish Symphony Orchestra, RIAS Kammerchor oraz Akademie für Alte Musik, Deutsche Symphonie-Orchester Berlin, Bamberger Symphonike. W 2008 roku został wyróżniony Paszportem "Polityki", w 2011 roku – nagrodą Koryfeusz Muzyki Polskiej, w 2013 – Nagrodą im. Cypriana Kamila Norwida, a w 2014 roku – nagrodą Tansman za "wybitną indywidualność muzyczną".

Piotr Beczała 1200.jpg
Piotr Beczała: propaguję polską muzykę na całym świecie

Koleżeńska rywalizacja o tę samą nagrodę

Niedawno otrzymał nominację do Nagrody Mediów Publicznych 2020 w kategorii "Muzyka". Laureatem tej nagrody został śpiewak operowy Piotr Beczała, z którym Łukasz Borowicz często współpracuje – w grudniu 2019 roku poprowadził premierę "Halki" Moniuszki w Theater and der Wien w reżyserii Mariusza Trelińskiego z udziałem Piotra Beczały (polska premiera inscenizacji odbyła się w lutym 2020 r. w TWON). Znakomity dyrygent ma również na koncie debiut w Operze Paryskiej prowadząc przedstawienie "Les Huguenots" Giacomo Meyerbeera (2018).

Łukasz Borowicz jest również kolekcjonerem płyt i od września tego roku dzieli się ze słuchaczami Dwójki swoją pasją i najlepszymi nagraniami z prywatnych zbiorów w audycji Karnawał instrumentów.

Zobacz także:

W audycji dyrygent opowiedział jak czuje się w roli radiowca oraz który z instrumentów jest jego ulubionym.

wideo zapowiedź rozmowy z Łukaszem Borowiczem:

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadziła: Klaudia Baranowska

Gość: Łukasz Borowicz (dyrygent)

Data emisji: 29.11.2020

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Italo Montemezzi – zręczny kontynuator Verdiego

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2012 18:00
Opera "Miłość trzech królów" grana była przed wojną w La Scali i w Metropolitan Opera. Po 1945 nie wróciła na sceny świata, ale podczas ostatniego Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie zabrzmiała w rewelacyjnym wykonaniu w wersji estradowej. To wykonanie pod batutą Łukasza Borowicza już w sobotę w Dwójce.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe płyty Łukasza Borowicza

Ostatnia aktualizacja: 09.11.2013 20:30
Gościem najbliższej "Płytomani” będzie dyrektor artystyczny Polskiej Orkiestry Radiowej.
rozwiń zwiń