Agnieszka Duczmal: jako kobieta-dyrygent musiałam przebić się przez zasieki

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2021 12:40
- Muzycy w orkiestrach nie byli przyzwyczajeni do tego, żeby dyspozycje wydawała im kobieta. Mówiono, że dyrygent powinien być kapralem. A to nieprawda - mówiła w Cafe "Muza" Agnieszka Duczmal, założycielka Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus, która w styczniu skończyła 75 lat.
Agnieszka Duczmal
Agnieszka Duczmal Foto: PAP/Radek Pietruszka

Posłuchaj
59:46 2021_01_24 10_00_01_PR2_Cafe_Muza.mp3 Urodzinowe spotkanie z Agnieszką Duczmal (Cafe "Muza"/Dwójka) 
Agnieszka Duczmal Photo by Grzegorz Śledź PR2.jpg
Agnieszka Duczmal: zaczynaliśmy od grania w dużym pokoju

Agnieszka Duczmal to utytułowana pierwsza polska kobieta-dyrygentka. W połowie lat 60. XX wieku założyła orkiestrę, która od lat 70. nosi nazwę Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus. Nasza jubilatka szefuje jej nieprzerwanie do dziś.

Jak wspominała w Programie 2 Polskiego Radia Agnieszka Duczmal, jej początki w zawodzie dyrygenta nie były łatwe. - Przypominam sobie taką próbę zaraz po moim dyplomie, kiedy pojechałam do Filharmonii Krakowskiej. Gdy weszłam na podium, zastałam wycięty z gazety cytat: "Nie skacz dziewczyno za wysoko". Wiedziałam, że muszę odpowiednio zareagować, żeby orkiestra mnie zaakceptowała. Od tego zależało, jak będzie wyglądało tych pięć kolejnych dni, które mnie z nimi czekały. Powiedziałam z uśmiechem, że do skakania nie za bardzo się nadaję ze względu na moją tuszę, za to przez wiele lat wspinałam się w Tatrach i nadal będę się wspinać - opowiadała.

Maestro nagradzana i ceniona przez krytykę

Polska muzyka bez Agnieszki Duczmal wyglądałaby inaczej. Jest laureatką Honorowego Złotego Mikrofonu Polskiego Radia i Złotego Fryderyka, a także niezliczonych nagród. Jej dyskografia obejmuje 55 tytułów.

Czytaj także:

"The Independent" pisał o jej "wnikliwym i badawczym umyśle, który nigdy nie przyjmuje muzyki i jej wzorców wykonawczych bezkrytycznie", a amerykańscy krytycy zwracali uwagę m.in. na odkrywcze frazowanie i koloryt orkiestrowego brzmienia, jaki kreuje wraz ze swym zespołem. Patron jej zespołu, Wolfgang Amadeusz Mozart, w wykonaniu orkiestry Agnieszki Duczmal to – zdaniem krytyków z Niemiec – czysta poezja. "Tak brzmi wiosna: świeże, pachnące lekko powietrze" - pisali tamtejsi dziennikarze.

Agnieszka Duczmal opowiadała w audycji o swoich pasjach i sukcesach, odwadze i uporze, budowaniu repertuaru i legendy zespołu, porozumieniach i nieporozumieniach, a także o jubileuszowym koncercie, który transmitowany będzie 29 stycznia w "Filharmonii Dwójki".

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Agnieszka Duczmal (dyrygentka, założycielka i szefowa Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus)

Data emisji: 24.01.2021

Godzina emisji: 10.00

Czytaj także

Agnieszka Duczmal: dawni kompozytorzy cieszyliby się, że ich muzyka żyje

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2020 20:38
- Ci twórcy na pewno cieszyliby się, słysząc wykonywanie swoich utworów współcześnie, na współczesnych instrumentach i z aktualną, współczesną interpretacją – mówiła w Dwójce znakomita dyrygent, wspominając jeden z koncertów Orkiestry Kameralnej Polskiego Radia Amadeus.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Gliński do Agnieszki Duczmal: jest Pani twórczynią jednej z najświetniejszych orkiestr

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2021 13:52
Podziw świata kultury budzi fakt, iż jest Pani nie tylko wybitną dyrygentką o niezwykle różnorodnym repertuarze, lecz także twórczynią jednej z najświetniejszych w naszej części Europy orkiestr - napisał minister kultury Piotr Gliński w liście do dyrygent Agnieszki Duczmal z okazji jej urodzin.
rozwiń zwiń