Jan Tomasz Adamus: istotna jest narracja i długa fraza

Ostatnia aktualizacja: 31.01.2021 16:00
- Dopiero w tym trudnym czasie widać, jakim zjawiskiem społecznym jest sztuka. Widzimy, czego nam brakuje i jak sztuka jest człowiekowi potrzebna - mówił Jan Tomasz Adamus w audycji Cafe "Muza".
Krakow. 18.07.2012 r. Capella Cracoviensis w kosciele Bozego Ciala. Dyryguje od organow Jan Tomasz Adamus, dyrektor i kierownik artystyczny.
Krakow. 18.07.2012 r. Capella Cracoviensis w kosciele Bozego Ciala. Dyryguje od organow Jan Tomasz Adamus, dyrektor i kierownik artystyczny.Foto: FORUM

Posłuchaj
58:52 2021_01_31 10_00_17_PR2_Cafe_Muza.mp3 Jan Tomasz Adamus gościem Cafe "Muza" (Dwójka)

W niedzielnej audycji Cafe "Muza" naszym gościem był Jan Tomasz Adamus, dyrektor artystyczny festiwalu Opera Rara oraz dyrektor naczelny i artystyczny instytucji kultury Capella Cracoviensis.

Jan Tomasz Adamus to dyrygent, klawesynista, organista i kreator kultury. Studiował w Krakowie i Amsterdamie, a także był wieloletnim wykładowcą Akademii Muzycznej we Wrocławiu.

Od 2008 roku jest dyrektorem naczelnym i artystycznym instytucji kultury Capella Cracoviensis – krakowskiego chóru kameralnego oraz grającej na historycznych instrumentach orkiestry.

- Dopiero w tym trudnym czasie widać, jakim zjawiskiem społecznym jest sztuka. Widzimy, czego nam brakuje i jak sztuka jest człowiekowi potrzebna. Mam nadzieję, że powrót do normalności nastąpi jak najszybciej - mówił Jan Tomasz Adamus. 

Capella Cracoviensis

- Myślę, że nie byłbym w stanie prowadzić instytucji Capella Cracoviensis, gdybym sam nie był muzykiem. Uważam, że tylko artyści powinni zarządzać instytucjami kultury. Wydaje mi się, że jeśli taka osoba nie ma artystycznego doświadczenia, to to się po prostu nie udaje - mówił Jan Tomasz Adamus.

Capella Cracoviensis pod jego kierownictwem występowała na wielu znaczących festiwalach i w renomowanych salach koncertowych m.in. Concertgebouw Amsterdam, Theater an der Wien, Haydn Festspiele Brühl, Festiwal Muzyki Polskiej, sala NOSPR, SWR Festspiele Schwetzingen, Bachfest Leipzig, Händel Festspiele Halle. Dokonał wielu nagrań płytowych obejmujących solowy repertuar organowy, dawną muzykę polską, opery barokowe oraz romantyzm na historycznych instrumentach (Chopin, Schubert, Moniuszko).

Czytaj także:

Już od 1 lutego będziemy mogli śledzić wydarzenia muzyczne w ramach tegorocznego festiwalu Opera Rara, którego dyrektorem artystycznym jest nasz gość. Tym razem będzie to podróż od samych początków opery po nasze czasy. Zobaczymy barokowe "Il ballo delle Ingrate" Monteverdiego, "Dido & Aeneas" Purcella i "Cassandrę" Marcella (połączoną w jeden spektakl z utworami współczesnymi: "Just" Langa i "Vanitas" Sciarrina), klasycystyczne "Così fan tutte" Mozarta oraz "Der goldene Drache" Eötvösa z 2014 roku. Wszystkie spektakle będą dostępne na platformie PLAY KRAKÓW. 


Plakat wydarzenia Plakat wydarzenia

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza" 

Prowadził: Andrzej Sułek

Gość: Jan Tomasz Adamus (dyrygent, klawesynista, organista i kreator kultury)

Data emisji: 31.01.2021

Godzina emisji: 10.00


Czytaj także

Opera Rara: odnaleziony Rameau w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2015 10:00
W sobotę przypomnimy październikowy koncert, podczas którego zabrzmiała opera "Les Boréades" mistrza francuskiego baroku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Olimpie" Gaspare'a Spontiniego w wykonaniu Le Cercle de l’Harmonie

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2021 08:23
W "Tematach operowych" usłyszeliśmy tym razem "Olimpie" Gaspare'a Spontiniego w wykonaniu orkiestry historycznej Le Cercle de l’Harmonie pod batutą jej założyciela Jérémiego Rhorera.
rozwiń zwiń